آشنایی با تجارت پارچه

تجارت

آشنایی با تجارت پارچه

در این مقاله میخواهیم مطالبی در رابطه با تجارت پارچه که یکی از تجارت های پرسود به شمار می رود را با شما در میان بگذاریم. پارچه لایه ای از نخ ها و یا الیاف طبیعی و مصنوعی می باشد. از لحاظ موادی که در تولید آن به کار رفته است به انواع گوناگونی مثل پنبه ای ، پشمی ، ابریشمی و … تقسیم می شود.

 

 

تولید و صادرات پارچه در ایران و جهان

اولین و بزرگترین تولید کننده این محصول در جهان کشور چین است.

بعد از این کشور ، کشورهای ایالات متحده آمریکا ، ایتالیا ، ژاپن ، هند ، مکزیک و … از کشورهای تولید کننده پارچه در جهان هستند.

میزان تولید پارچه در ایران حدود ۳۵۰ هزار تن است که از مهم‌ ترین شهرهای تولید کننده انواع پارچه ها می‌توان به شهر یزد اشاره کرد.

 

 

صادرات و واردات پارچه در ایران و جهان

در بحث صادرات نیز چین دارای مقام اول و سپس اتحادیه اروپا و هند به ترتیب در مقام های دوم و سوم صادرات در جهان هستند.

ایران کلا صادرات آنچنانی پارچه ندارد و فقط برخی پارچه های خاص ایرانی به کشورهای دیگر صادر می شود.

برای مثال پارچه فاستونی که در استان خراسان رضوی تولید می شود و با برندهای انگلیسی در رقابت است ، آمارها نشان می‌دهند که به کشورهای آلمان و سوئد صادر می‌شود.

پارچه‌ های دست بافت ساده و طرح دار از دیگر پارچه هایی هستند که به دلیل قیمت های بالا در بازار داخلی بسیار کمیاب هستند و اکثراً این پارچه ها صادر می شوند.

 

 

مصرف پارچه در ایران زیاد است و تولیدات داخلی برای رفع نیاز ایران کافی نیستند به همین دلیل واردات قابل توجهی درباره این محصول داریم.

اکثر تاجرانی که در تجارت پارچه فعال هستند ، پارچه های خودشان را از کشورهای ترکیه ، ایتالیا ، آلمان ، پاکستان ، چین و هند وارد می کنند.

از مهم ترین پارچه های وارد شده به ایران می توان به پارچه مشکی چادری ، پارچه پرده ای ، جیر ، کتان ، پلی استر و … اشاره کرد.

طبق آماری که در دست است میزان واردات پارچه به ایران ۳۳۹ هزار تن به ارزش ۹۴۷ میلیون دلار است.

 

گمرک ها و شرایط گمرکی و ترخیص پارچه

از گمرک های مهم برای تجارت پارچه می توان به گمرک شهید رجایی و گمرک بندرلنگه اشاره کرد. البته تجارت پارچه از گمرک های دیگری نیز در سطح کشور انجام می شود.

 

 

پارچه‌ ها بسته بندی خاصی ندارند و فقط در نایلون های مخصوص پارچه قرار می گیرند تا از هرگونه آسیب در حین حمل و نقل جلوگیری شود.

بهتر است بدانید به طور کلی برای انواع پارچه ها حدود ۳۲ درصد ارزش گمرکی در نظر گرفته شده است که ارزش پارچه بر حسب یک سری فاکتورهای متعدد طبق قوانین گمرک تعیین می شود.

همچنین برای واردات و ترخیص پارچه از گمرک باید ۹ درصد مالیات ارزش افزوده پرداخت شود.

 

میزان سود تجارت پارچه

میزان سود تجارت این محصول با توجه به جنس پارچه و کشور خریداری شده بسیار می‌تواند متفاوت باشد.

برای مثال بازار پارچه چادر مشکی در ایران بر اساس آماری که به دست آوردیم مشخص شده است که از واردات پارچه چادر مشکی سالانه حدود نیم میلیارد دلار سود نصیب وارد کننده ها می شود.

 

 

البته اگر شما قرار باشد تجارت این محصول را شروع کنید ، قرار نیست در ابتدا واردات کنید و به احتمال خیلی قوی این توان را هم ندارید.

شما در لول های پایین تر استارت کار خود را می زنید تا جایی که بتوانید واردات هم انجام دهید.

 

سرانه مصرف پارچه

سرانه مصرف پارچه برای هر ایرانی حدود ۲۸ تا ۳۱ متر مربع تخمین زده شده است ، یعنی سالانه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مربع پارچه برای تولید پوشاک نیاز است.

 

 

پارچه یک محصول مصرفی است که همیشه مصرف می شود و می توان روی تجارت آن حساب کرد.

 

دلایل پایین بودن حجم تولید پارچه در ایران

برخی معتقدند که واردات پارچه در ایران مافیا دارد و دلیل تولید کم پارچه در ایران هم وجود همین مافیاها است ، در کنارش برخی دیگر معتقد هستند که به دلیل عدم حمایت دولت و سرمایه کم و تنبلی خود ایران میزان تولید پارچه در ایران کم است ، وگرنه ایران یکی از قطب های نساجی در جهان به شمار می رود.

 

 

به هر حال هیچ کدام از این ها اهمیت چندانی ندارند ، یک تاجر خوب باید موج‌ سواری را خوب بلد باشد ، یعنی اگر این محصول واردات می‌شود باید فرصت ها را پیدا کنیم تا در بحث واردات کارهای خوبی انجام دهیم و اگر قرار است روزی قوانین عوض شود ، تولید بالا رود ، در بحث صادرات فعالیت کنیم.

به طور کلی پارچه یکی از محصولات مصرفی در داخلی ایران است و یکی از مهمترین تجارت ها را دارد ، زیرا زیرشاخه‌ های خیلی زیادی هم از این محصول جدا شده است و شما می توانید بسته به نیاز بازار در بخش های مختلفی از این محصول وارد شوید و تجارت کنید.

به همین دلیل تجارت این محصول به هیچ وجه قرار نیست از بین برود و یا کسب و کارش بخوابد ، پس تحارت این محصول از نظر ما تایید شده است.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×