آشنایی با تجارت کیوی

تجارت

آشنایی با تجارت کیوی

کیوی میوه ای پاییزی است با پوست قهوه ای و گوشت سبز. این میوه ، میوه ی ملی جمهوری خلق چین است و در ایران برای اولین بار نهال کیوی در منطقه خشکداردان ، شهر نشتارود به ثمر نشسته است. نشتارود به عنوان پایتخت کیوی ایران نام گرفته است و از توابع مازندران است.

 

 

 

با اینکه این میوه اصالتا ایرانی نیست اما حرکت خوبی که در ایران زده شده در این باره باعث شده ایران در تولید و صادرات کیوی جزو کشورهای مطرح باشد.

 

 

میزان تولید کیوی در جهان و ایران

سالانه حدود ۳.۴ میلیون تن کیوی در جهان تولید می شود ، که بزرگ ترین کشور تولید کننده چین است

 

 

و بعد از آن ایتالیا و نیوزلند و ایران در رده های دوم سوم و چهارم جهان قرار گرفته اند.

ایران با تولید سالانه ۲۹۵ هزار تن کیوی ، چهارمین تولید کننده کیوی در جهان است.

 

صادرات کیوی

هرچند که این میوه اصالتا برای ایران نیست ولی قدرت این را داشته ایم که علاوه بر تامین نیاز داخلی بلکه برای صادرات هم تولید زیادی داشته باشیم.

برداشت این میوه در ایران از نیمه آبان آغاز می شود و عمده تولیدکننده های این محصول در ایران به ترتیب استان های مازندران و گیلان هستند.

 

 

بیش از ۸ هزار هکتار سطح زیر کشت کیوی در ایران هست و با توجه به سازگاری درختان کیوی با اقلیم شمال کشور ، باغات کیوی روز به روز در شمال بیشتر و بیشتر می شود و در نتیجه باعث شده که ما سالانه در بحث تولید کیوی روند افزایشی داشته باشیم.

تمامی این عوامل باهم باعث شده اند که ایران در رده هشتم جهان در صادرات کیوی قرار بگیرد.

آماری هم از سایت اتاق بازرگانی در اختیارتان قرار می دهم :

در سال ۹۷ طبق آمار ، درآمد حاصل از صادرات کیوی حدود ۹۵ میلیون دلار بود که بیشترین حجم صادراتمان به کشورهای روسیه ، عراق ، امارات ، هند و افغانستان بود.

ایران به علت تولید بالای کیوی ، واردات این میوه را ندارد.

مهم ترین گمرک ها

مهم ترین گمرک ها برای کیوی گمرک های : آستارا ، پرویزخان ، سنندج ، منطقه ویژه شهید رجایی ، شهید باهنر و پیرانشهر می باشند.

 

 

بسته بندی کیوی:

کیوی صادراتی در سبد های مختلف با رنگ و وزن های متفاوتی بسته بندی می شوند و از مهم ترین عوامل در انتخاب و قیمت گذاری آن نوع بسته بندی آن است.

 

 

تجربه نشان می دهد هرچقدر بسته بندی لوکس تر باشد ، هم قیمت بالا می رود ، هم مشتری بیشتری خواهد داشت.

 

سود حاصله از تجارت کیوی

سود حاصله از تجارت کیوی در هر تریلی طبق صحبت هایی که تجار و بازرگانان این محصول کرده اند ، حدود ۵ الی ۱۰  درصد است است. یعنی در این لحظه که قیمت هر کیلو کیوی صادراتی حدود ۱۳ الی ۱۴ هزار تومان است و شما اگر فقط ماهی یک الی دو تریلی بار کیوی بتوانید بفروشید در کمترین حالت حدود ۳۰میلیون تومان سود خالص می توانید به دست بیاورید. همین برای شروع کار بسیار ایده آل است و البته که قابل افزایش هم هست.

اگر در شمال کشور حتی در استان اردبیل هستید و زندگی می کنید قطعا کیوی می تواند یک گزینه مناسب برای شروع تجارت شما می تواند باشد.

 

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×