آشنایی با مرز تمرچین

تجارت

تجارت در مرز تمرچین

یکی از مهمترین مرز های بین کشور ایران و کشور عراق مرز تمرچین میباشد. تجارت در مرز تمرچین رونق بالایی دارد و ما هر ساله شاهد هستیم که مقدار بسیار زیادی کالاها و محصولات متنوع از این مرز به سمت کشور عراق به صورت زمینی صادرات میشود .

نام دیگر این مرز از سمت کشور عراق مرز حاج عمران هستش که نزدیک به شهرستان چومان در کشور عراق میباشد .

گمرک این مرز از سمت کشور عراق امکانات بهتری را دارا میباشد از جمله این امکانات گمرک مدرن تر ، رستوران های تمیز ، امکانات و تجهیزات حرفه ای برای نقل و انتقالات برای جابجا کردن محموله ها و حتی آسفالت بهتری نسبت به سمت ایران دارند . بخش بسیاری از نیاز کشور عراق از ایران تامین میشود و این مرز نقش پر رنگی در این بین ایقا میکند .

مرز تمرچین با شهرستان پیرانشهر در جنوب استان آذربایجان غربی  12 کیلومتر و شهرستان چومان در عراق 25 کیلومتر فاصله دارد و شاه رگ حیاتی و اقتصادی شمال غرب کشور است و بعد از گمرک بازرگان در شهرستان ماکو به عنوان دومین مرز پر تردد به حساب می آید ، برای کسب اطلاعات درمورد مرز بازرگان اینجا کلیک کنید .

تردد در مرز تمرچین

روزانه به طور میانگین 130 دستگاه کامیون ، اتوبوس و خودرو شخصی از درب ترانزیتی گمرک مرز تمرچین وارد عراق میشوند. هرساله متوسط کالای ترانزیت شده از این مرز حدود 350 هزار تن میباشد که سهم آن از کل پایانه های مرزی 3 درصد میباشد و میزان تردد مسافران از این پایانه مرزی 1.2 میلیون نفر بوده که سهم این مرز در میان تمام پایانه های مرزی کشور 10 درصد است که میزان بالایی میباشد و مرز تمرچین پس از مرز مهران دومین مرز پر تردد مسافران به صورت زمینی میباشد .

به گفته مدیر کل اداره  صنعت ، معدن و تجارت استان آدربایجان غربی چالش های موجود در این مرز کمبود کامیون های عراقی در مرز و عدم وجود شرکت های حمل و نقل در مرز حاج عمران از مشکلات اساسی میباشد.

شما هم اگر قصد شروع تجارت دارید حتما پیشنهاد میکنیم که بروید و این مرز را از نزدیک ببینید تا شما هم شاهد وقایع حاضر در این مرز باشید و اطلاعات بسیاری به دست آورید .

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×