آشنایی با نحوه صادرات سیب از ایران

تجارت

تجارت سیب

سیب میوه ای شناخته شده و محبوب در جهان میباشد و هزاران سال است که در آسیا و اروپا تولید و مصرف میشود . بیش از 1500 رقم سیب درجهان وجود دارد که بیشتر به رنگ های قرمز ، زرد و سبز دیده میشوند.

تولید جهانی سیب

تولید این محصول در کشور های زیادی رونق داره ولی بیشترین تولید متعلق به کشور های چین ، آمریکا و روسیه میباشد .کشور چین با تولید سالانه 44 میلیون تن در رتبه ی اول و آمریکا با اختلاف بسیار زیادی 4/5 میلیون تن در رتبه دوم و هلند با 3/7 میلیون تن در رتبه سوم قرار دارد .

واردات و صادرات سیب در جهان

کشور چین که رتبه اول تولید را دارا میباشد در صادرات نیز رتبه نخست رو به خودش تعلق داده و کشور های آمریکا و ایتالیا در رتبه های بعدی صادرات سیب قرار دارند .در مقابل کشور روسیه با واردات 1/3 میلیون تن سیب در سال رتبه اول واردات این محصول میباشد و کشور آلمان با 640 هزار تن و انگلستان با 480 هزار تن در رتبه های بعدی برترین واردکننده های این محصول میباشند .

تجارت سیب

تولید سیب در ایران

هر ساله در ایران شاهد پیشرفت تولید این محصول هستیم و ایران نیز با تولید سالانه 3 میلیون تن از برترین تولید کننده های سیب در جهان میباشد و شهرهای شمال و شمال غربی ایران بیشترین تولید این محصول دارا میباشند .سیب تولید شده در شهرهای ارومیه ، اصفهان ، اشنویه و یزد نوع درجه یک و صادراتی سیب را دارا میباشند و سیب ارومیه به عنوان مناسب ترین سیب برای صادرات انتخاب شده و حجم زیادی از سیب تولید شده در این شهرستان به کشورهای روسیه ، ترکیه ، عراق و هند صادر میشود .درسال 98 یک میلیون تن سیب صادرات کردیم که حدود یک میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

بسته بندی سیب صادراتی

بسته بندی صادراتی این محصول باید به گونه ای باشد که کارتن دارای سوراخ ها یا محفظه هایی برای عبور هوا داشته باشد و همچنین با توجه به وزن سیب کارتن مناسب انتخاب گردد .

سود تجارت سیب

در سال 98 ما توانستیم به 24 کشور سیب صادر کنیم که میانگین قیمت صادراتی این محصول 46 سنت گزارش شده است.تاجران سیب را در قیمت 5000  الی 6000 تومان از کشاورزان یا واسطه ها خریداری میکنن و به طور میانگین 5 یا 6 کانتینر در ماه از طریق قطار به روسیه صادر میکنند و در قیمت کیلویی 10000 الی 12000 تومان با توجه به کیفیت سیب و بسته بندی و فصل صادرات به فروش میرسانند .تاجران در بازار داخلی نیز  سود خوبی میکنند آنها سیب را در قیمت 4500 الی 5000 تومان خریداری کرده سپس انبار میکنند و در نزدیکی عید نوروز به قیمت کیلویی 8000 الی 11000 تومان به قروش میرسانند از این رو تجارت این محصول چه در بازار داخلی و چه در بازار خارجی میتواند سود خوبی برای شما داشته باشد.

 

برای اطلاع از تجارت سایر محصولات کشاورزی مانند نخود اینجا کلیک کنید .

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×