اطلاعات مهم در مورد مرز بازرگان

تجارت

مرز بازرگان

برای ورود به خاک کشور ترکیه به صورت زمینی چند مرز بزرگ وجود دارند که مهم ترین آنها مرز بازرگان در منطقه آزاد اقتصادی ماکو ، مرز سرو در ارومیه و مرز رازی در شهر خوی که هر سه شهر از توابع استان آذربایجان غربی میباشند.

از این مرز به عنوان بزرگترین مرز زمینی ایران و اروپا یاد میکنند . این مرز از سمت کشور ترکیه به اسم گوربلاغ میشناسند . درصد بالایی از بارهایی که به صورت زمینی از ایران به سمت اروپا صادرات میشود از این مرز میگزرد و هر ساله اگر در این مرز رفت و آمد کنید میبینید که کامیون ها به طول 7 یا 8 کیلومتر پشت سر هم صف ایستاده اند تا از این مرز عبور کنند.

کالاهایی که از طریق این مرز وارد میشوند عوارض گمرکی به آنها تعلق نمیگیرد و این یکی از مزیت های مناطق آزاد اقتصادی میباشد برای اطلاعات بیشتر درمورد این مناطق اینجا کلیک کنید .

شهر بازرگان

این شهر ، شهر بسیار کوچکی  میباشد و در فاصله 3 کیلومتری مرز قرار دارد ولی بیش از 50% املاک آن تجاری میباشند و شامل شرکت های بازرگانی ، شرکت های ترخیص و تحویل بار و همچنین شرکت های حمل و نقل بار در این شهر میباشند .

بیشتر محصولاتی که به سمت اروپا از طریق زمینی صادرات میشود از این مرز میگذرد و یکی از مهمترین مرز های ما برای صادرات میباشد ولی نمیتوانیم بگوییم صادرات چه محصولی بیشتر از بقیه محصولات میباشد ، اما در بحث واردات بیشتر محصولاتی که از مرز بازرگان به ایران وارد میشود پوشاک و کفش میباشند که از ترکیه وارد میشوند ، با افتتاح بازارچه مرزی در ماکو فروش مستقیم این کالاها رونق بیشتری گرفته و به اهالی ساکن این شهر کمک مالی میکند تا کالاهایشان را در این بازار به فروش برسانند .

این مرز یکی از محل های مناسب برای پیدا کردن مشتری های خارجی و فروش محصولات تولید داخل به خارجی ها میباشد .

در نزدیکی این مرز در کشور ترکیه شهر کوچک دوبایزید قراردارد که فرهنگ پایینی دارند ، در ترکیه هرچه از ایران به سمت اروپا میرویم شاهد رشد سطح فرهنگی مردم میباشیم .

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×