تجارت بادام زمینی

تجارت

بادام زمینی

بادام زمینی یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین خشکبارها در جهان به حساب می آید. مخصوصا ما ایرانی ها علاقه زیادی به این خشکبار خوشمزه داریم.تجارت این محصول برای کسانی که روی این محصول کار می کنند بسیار پر سود است چراکه هم بازار داخلی خوبی دارد و هم تولید آن بالا است. مزایایی که تولید این محصول دارد باعث شده بسیاری از شهرها به فکر کاشت این محصول بیوفتند.

یکی از مهم ترین مزایای تجارت بادام زمینی این است که هم می شود روی خود محصول کار کرد یعنی تجارت خود بادام زمینی رو به عنوان خشکبار انجام دهند و هم می شود در حوزه های صنایع تبدیلی آن فعالیت کرد. یعنی می توانید این محصول را به فراورده های ان مثل کره بادام زمینی، روغن بادام زمینی و…. تبدیل کنید و تجارت این فراورده ها را انجام دهید. حتی می شود از بادام زمینی در مصارف خوراکی مثل پخت شیرینی جات، تولید شکلات و…. و همچنین در طب سنتی به عنوان صنایع دارویی استفاده کرد.

به دلیل تولید بالا و کیفیت خوب بادام زمینی ایرانی درخواست های زیادی از طرف کشور های همسایه به ایران شده است. بنابراین این دانه از ایران به کشورهای دیگر صادرات دارد.پس ایران یکی از بهترین کشورهای تامین کننده بادام زمینی به حساب می اید. بسیاری از کشور های واردکننده بادام زمینی به دلیل مناسب بودن هزینه های گمرکی، حمل و نقل و حتی خود محصول بادام زمینی علاقه دارند که بادام زمینی و فراورده های ان را از ایران به کشور خودشان وارد کنند و با افزایش قیمت آن به سود های کلان برسند.

مناطق اصلی تولید بادام زمینی در ایران

از اصلی ترین مناطق تولید بادام زمینی در ایران می شود به منطقه پارس آباد و دشت مغان اشاره کرد که در توابع استان اردبیل قرار دارند. این منطقه در مدت زمان بسیار کمی توانسته جز تامین کننده های اصلی بادام زمینی در سطح کشور شود و خریداران، بادام زمینی مورد نیاز خودشان را برای فروش داخلی و حتی صادرات به سایر کشور ها از این مناطق تامین کنند.

با وجود اینکه میزان تولید بادام زمینی در ایران خوب است ولی ایران نیازمند افزایش تولید در زمینه بادام زمینی می باشد چراکه علاوه بر صادرات، ایران نیاز داخلی هم دارد. و برای اینکه بتواند هم نیاز داخلی را تامین کند و هم نیاز صادرات به کشورهای دیگر را تامین کند باید میزان تولید این محصول افزایش پیدا کند. کمبود در تولید این محصول مشکلاتی رو بدنبال دارد و ممکن است باعث شود صادرات این محصول به صورت موقت ممنوع شود تا با این کار از افزایش قیمت های داخلی این محصول جلوگیری کنند. ولی با افزایش میزان تولید هیچ کدام از این مشکلات بوجود نخواهد امد و برای تجار و کشاورزان فعال در این حوزه مفید خواهد بود

میزان تولید

میزان تولید سالانه بادام زمینی در جهان چیزی حدود 29 میلیون تن است که کشور های چین و هند به ترتیب رتبه اول و دوم را در تولید بادام زمینی دارند. کشور امریکا رتبه سوم را در تولید بادام زمینی در جهان را دارد. ولی بهتر است بدانید امریکا با صادرات سالانه 200 الی 250 هزار تن بادام زمینی در امر صادرات این محصول رتبه اول را دارد. و کشور ما ایران دارای رتبه 62 در زمینه صادرات است.

میزان صادرات خود دانه بادام زمینی نسبت به تولید ان بسیار کم است چرا که بخشی از ان در مصارف داخلی استفاده میشه و همچنین بیشتر حجم این بادام زمینی را کشورهای تولید کننده برای سود بیشتر به فراورده های ان تبدیل میکنند تا بتوانند با ارزش افزوده بیشتر بفروشند.

کشورهای واردکننده بادام زمینی از ایران

کشور های ترکمنستان، روسیه، آذربایجان، اوکراین، ترکمنستان، کویت و… از مهم ترین کشورهایی به حساب می آید که ایران به انها صادرات دارد. البته بخش کمی از این محصول به کشور های اروپایی هم صادر میشود.

صادرات عمده این محصول به کشور های دیگر در دست بازرگانان و توزیع کنندگان قرار دارد.

گمرک های تجارت بادام زمینی

ساوه یکی از مهم ترین گمرک های واردات بادام زمینی از تایلند است. و مشهد هم از مهم ترین گمرک های صادرات این محصول به افغانستان به حساب می آید.

برای سود بیشتر در تجارت این محصول می توانید با تبدیل ان به فراورده های مختف مانند کره و روغن بادام زمینی سود زیادی کسب کنید و یا با بسته بندی های خاص برای بادام زمینی قیمت فروش ان را بالا ببرید.

 

 

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×