تجارت چرم در بازار داخلی و خارجی

تجارت

تجارت چرم

چرم ماده ای طبیعی با دوام و منعطف می باشد که از دباغی پوست حیواناتی مثل گاو گوسفند بز اسب کروکودیل وشترمرغ به دست می آید. لازم به ذکر است پوست های خام در ساخت چسب و ژلاتین هم کاربرد دارند. از چرم برای محصولات متنوعی از قبیل کیف و کفش و لباس و جلد کتاب و مبلمان و … استفاده می شود. اگر به دنبال محصول بی حاشیه ای هستید که سود های بی دردسری هم از آن به دست بیاورید ما به شما چرم رو پیشنهاد میکنیم.

 

 

وضعیت چرم در ایران

وضعیت چرم در ایران هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را آن طور که باید در بازارهای بین المللی پیدا کند.

در حال حاضر 220 واحد تولیدی چرم در ایران وجود دارد که چرم های سبک سنگین و نیمه سنگین را تولید می کنند.

بزرگترین تولید کننده های چرم خام در ایران شهرهای تبریز ، مشهد و ورامین می باشند. کسانیکه در این شهرها هستند قطعا می توانند تجارت موفق تری نسبت به بقیه افراد داشته باشند.

خبر بد این است که محصولات چرمی ایران به صورت چرم خام صادر می شوند که با قیمت های خیلی پایین تری نسبت به چرم دباغی شده عرضه می شوند.

 

 

بزرگترین وارد کننده های چرم به ایران کشورهای ایتالیا و ترکیه می باشند که بزرگترین برند های جهانی را هم دارند.

در واقع این دو کشور چرم خام ایران را دریافت می کنند و چرم خام را به یک سری اکسسوری ها تبدیل می کنند و بصورت قانونی یا قاچاقی وارد کشور می کنند ، اینجاست که ما دوباره سود کافی را نمی بریم و سود اصلی به جیب کشورهای خارجی می رود با اینکه ماده اولیه از خودمان است.

صنعت چرم در دنیا طرفداران زیادی دارد و کشورهای مختلف ظرفیت های بالایی را در این حوزه ایجاد کرده اند ، طوریکه سالیانه حدود 20 میلیارد دلار چرم خام در جهان خرید و فروش می شود که سهم ایران از این بازار 23 میلیون دلار می باشد ، یعنی کمتر از 1.3 درصد فروش جهانی ، که مبلغ ناچیزی است.

کشورهای صاحب نام در زمینه بازار چرم

بازهم مثل همیشه کشوری که بیش از بقیه در این زمینه به چشم می آید کشور چین است.

 

 

شاید برایتان عجیب باشد اما کشور چین 80 درصد چرم دنیا را تولید می کند و در کنار چین کشورهای ایتالیا ، روسیه و برزیل بزرگترین صادر کننده های جهان هستند.

کشور ایتالیا با برند های معروفی همچون GUCCI  و BUTTEGA VENTA در تولید چرم شناخته شده است و در واقع عنوان رهبر دنیای مد و پوشاک و کیف و کفش چرمی را برای خود اختصاص داده است.

 

 

پس از ایتالیا در اروپا نام کشور همسایه ما ترکیه به چشم می خورد که به عنوان یکی از بزرگترین چرم سازان مطرح در دنیا شناخته شده و کشور ما هم از این کشور واردات دارد البته نه چرم خام ، بلکه محصول نهایی چرم را وارد می کنیم.

 

به کجا صادر کنیم؟

شانس موفقیت در صادرات چرم به روسیه خیلی زیاد است ، زیرا روسیه با کاهش چند درصدی چهارپایان میزان تولید چرمش خیلی کاهش یافته و بیشتر به واردات روی آورده است.

به جز کشور روسیه کشورهای اندونزی ، مجارستان و رومانی مقاصد بسیار خوبی برای صادرات این محصول هستند به شرطی که از زیرساختارهای مناسب برای تبلیغات و فروش چرم در این کشورها استفاده شود.

محدودیت ها

برای چرم محدودیت های خاص گمرکی لحاظ نشده و بازار صادراتی چرم به صورت کانتینری و با حجم بالا است و طبق تحقیقاتی که از چندین تاجر چرم به عمل آوردیم چرم هیچ مافیایی ندارد و هرکسی که به صورت زیرساختی و ریشه ای وارد بازار این محصول شود می تواند فعالیت خود را آغاز کند و سودهای بالایی بدست بیاورد.

خوشبختانه چرم در بازار داخل به صورت نقدی معامله می شود در بازار خارجی هم همانطور که می دانید با دلار می باشد و قطعا نقدیست و قیمت آن هر روز نوسان دارد.

 

سود چرم به چه میزان می تواند باشد؟

یک تاجر چقدر می تواند از این محصول سود کسب کنند؟میزان سود این محصول در سال بستگی به میزان صادرات می تواند بین 30 الی 40 درصد فروش کل باشد.

ما در بخش واردات چرم خام واردات آنچنانی نداریم و بیشترین واردات ما شامل لوازم جانبی که از چرم تولید شده اند می باشد اما در زمینه صادرات می توانیم خیلی خوب مانور دهیم و سود خوبی از صادرات چرم خام بدست بیاوریم.

توصیه ما به شما این است که برای بهتر شدن بازار این محصول بیایید در زمینه های اکسسوری هایی مثل کیف ، کفش و امثال این ها وارد بازار جهانی شوید و تمرکزتون روی صادرات این محصول باشد ، چرا که به ریال می خرید و به دلار میفروشید.

 

 

کشور ما ظرفیت بالایی در زمینه تولید این محصول دارد که نه تنها می توانیم نیازهای داخلی را تامین کنیم بلکه می توانیم به میزان خیلی قابل توجهی صادرات هم داشته باشیم.

فراموش نکنید که ما به اندازه کافی تولید کننده در کشور داریم ، ولی اینکه در بازار بین المللی نتوانستیم راه پیدا کنیم فقط یک دلیل دارد و آن هم این است که ما تاجرها و فروشنده های خیلی قوی در این حوزه نداریم ولی شما میتوانید یکی از این تاجرها باشید که تحول ایجاد کنید ابتدا در زندگی مالی خودتون و بعد در صنعت چرم.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×