نحوه آشنایی با تجارت چمدانی

تجارت

آشنایی با تجارت چمدانی

تجارت چمدانی یعنی در قالب یک چمدان بخواهیم یک سری کالا ها و محصولاتی رو از کشور خودمون ازطریق گمرک ها و مرزهای مشترک با کشورهای دیگه این کالاها رو انتقال بدیم به کشورهای دیگه بدون اینکه بخواهیم هیچ گونه عوارض و هزینه های گمرک رو پرداخت بکنیم این کالاها معمولا کالاهای فرنگی و عمومی بومی خود اون کشورهستش که می صرفه که ما بخواهیم ببریم به یک کشور خارجی دیگه و بفروشیم این تعریف از تجارت چمدانی هست.

مهمترین محصولات ایرانی با سبک تجارت چمدانی

مهمترین محصولاتی که در داخل ایران با سبک تجارت چمدانی داره معامله میشه داره خرید و فروش میشه و درواقع میتونیم بگیم داره صادر میشه به کشورهای همسایه، معمولا کالاهایی مثل کالای برنج مثل چای، زعفران، صنایع دستی، سیگار و سایر محصولاتی که داره به کشورهای همسایه و کشورهای نزدیک ازجمله کشورهایی مثل گرجستان، ترکیه، ارمنستان، عراق، افغانستان، روسیه و کشورهایی مثل چین و هند و حتی دبی بیشترین تجارت چمدانی رو با کشور ما داره و دورتر، که بخواهیم بریم مثل آمریکا مثل آلمان، یونان  به این سبک تجارت رو انجام میدهند، اینکه ما تا حالا چرا در مورد تجارت چمدانی صحبت نکردیم.

تجارت چمدانی

تجارت چمدانی

بخاطر اینکه تجارت چمدانی واقعا یک تجارت رسمی شناخته شده ای نیست و توی قوانین و مقررات تجاری کشورما چیزی بنام تجارت چمدانی تعریف نشده یعنی رسمیت ندارد تجارت چمدانی هم یک اصطلاح عامیانه ای هست که خود افراد یک چنین اسمی رو گذاشتند، چیزی که درقانون صادرات ما وجود دارد صرفا اگر بخواهیم تجارت چمدانی رو ربط بدیم به قانون رسمی تجاری کشورمون صرفا کالای همراه مسافر هست چیزی که تعریف شده همین است که این کالا رو میایم حالا در قالب تجارت چمدانی تعریف شده است.

دومین دلیلش که من هیچ وقت در موردش صحبت نکردم و این تجارت رو بعنوان تجارت خیلی مطرح توی پیج مون، محیط کارمون بیان نکردم اینه که کلا میزان تجارتی که بصورت چمدانی انجام میشود 2% از کل میزان صادرات کشورمون هست و رقم اش خیلی خیلی پایین است.

تجارت چمدانی

تجارت چمدانی قاچاق محسوب میشود

خب باید این رو بدونیم این نوع تجارت رسمی و حتی اگر بخواهیم بدبینانه ترهم بهش نگاه بکنیم یک نوع قاچاق محسوب میشه در سطحی خردتر و کوچک تر و کشورهایی که تجارت چمدانی داخلش بیشتر هست به دلیل اینکه یه سری نابسامانی های اقتصادی تو کشور هست و نظام اقتصادی کشور و انجور که باید ساختارش درست نیست و این باعث میشه که تجارت چمدانی انجام بشه.

این نوع تجارت به نظر من مخصوص افراد مرز نشینه، افرادی که توی گمرک و مرزهای مختلف هستند و با کشور ما و با کشورهای خارجی همسایه ارتباطات نزدیک دارند. میدانند از این تجارت خیلی ساده استفاده میکنند و به نفعشون پول بدست بیارن، همونطور که دیده میشد تو کشورهای همسایه حتی در مورد بحث گازوئیل طرف باک ماشینش رو پر از گازوئیل میکرد و از گمرک رد میکرد و تو مرز کشور خارجی اونجا باک اش رو خالی میکرد و پول بدست میآورد، توی محصولات مختلف به این شکل داره تجارت چمدانی انجام میشود.

من خودم به شخصه تجارت چمدانی رو انجام ندادم نمیگم راغب نشدم توی ابتدای کار، تجارت رو بلد نبودم شناخت کافی نداشتم خیلی برام جذاب بود که تجارت چمدانی انجام بدم توی چند تا از سفرهای خارجی که رفتم ترغیب شدم این کار را انجام بدم و از دید اقتصادی بهش نگاه میکردم که خالی نریم و برنگردیم  و یه محصولی رو با خودمون ببریم اونجا یه فروشی رو انجام بدیم.

درباره نویسنده

admin4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×