کاغذ ماده ای است که از ماده کتان ، پنبه ، کناف ، چوب و … درست می شود و برای نوشتن می باشد و همانطور که می دانید برای طراحی هم از آن استفاده می شود. کاغذ انواع مختلفی دارد و تجارت و قوانین تجاری کاغذ بسته به نوع کاغذ کاملا از یکدیگر متفاوت هستند.

 

 

 

کاغذ در جهان

صنعت کاغذ آنطور که مشخص می باشد در دست امریکا است. امریکای شمالی سپس امریکای جنوبی بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده های کاغذ در جهان هستند.

 

 

کاغذ در ایران

در ایران به صورت انگشت شمار در تهران و مازندران کارخانه تولید کاغذ داریم ، که تولیدمان بسیار پایین است. بیشتر از ۵۰ درصد نیاز ایران به کاغذ از طریق واردات تامین می شود.

 

 

طبق آماری که بدست اوردیم کشورهای اندونزی و چین از مهم ترین کشورهایی هستند که واردات مستقیم به ایران را دارند.

در حال حاضر بازار کاغذ ایران تقریبا حالت اشباع شده دارد ، که آن هم به خاطر واردات بیش از حد از کشورهای مختلف می باشد.

حدود سودی که می توان در نظر گرفت که تاجر از فروش کاغذ بدست می آورد تقریبا ۸ درصد است.

 

 

نکته جالبی که باید ذکر کنم این است که اگر قصد واردات این محصول را دارید ، باید بدانید هزینه های گمرکی برای واردات به ایران حول ۲۰ درصد است یعنی ۲۰ درصد هزینه را برای گمرک در نظر بگیرید.

 

بحران کاغذ چگونه حل می شود؟

به صورت کلی با اینکه پتانسیل خوبی برای کاغذ داخل ایران داریم اما در صنعت کاغذ در جهان جایگاه خوبی نداریم ایران می تواند با واردات چوب خام انواع کاغذها را تولید و بسته بندی کند ولی از این بسترها خیلی کم استفاده میکند ما کلا صادرات کاغذ نداریم و ظاهرا دلیل عدم صادرات این است که می خواهیم بازار را تنظیم کنیم و این قوانین را ظاهرا دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت تعیین کرده است تا کاغذ صادر نشود و از کشور خارج نشود.

بهتر است بدانید که ایران توانایی تولید کاغذهای گلاسه را ندارد و عمده این کاغذهای گلاسه که استفاده می شوند وارداتی هستند.

 

 

کاغذ کلا جذابیت خیلی زیادی برای تاجرانی که شناختی با این حوزه ندارند ایجاد نمی کند  و این به خاطر قوانینی است که به صورت شاید نادرست برای مدیریت تجارت این محصول اتخاذ شده است شاید اگر این قوانین درست شود در صنعت کاغذ تحول بزرگی ایجاد شود و بتوانیم بدون اینکه تغییری در قیمت ها در داخل کشور داشته باشیم صادرات این محصول را هم به لیست محصولات صادراتی اضافه کنیم و سود های خوبی را از این صنعت به دست بیاوریم.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×