راهنمای انتخاب برند برای کسب و کار

تجارت, سرمایه گذاری, موفقیت

تغییرات پیوسته و پایدار در صنعت و کسب و کار،&^؛،% خود موجب ایده های خلاق و بکر می باشد تا برند ها بتوانند حضور خود را در بازار آغاز کنند و به رشد خود ادامه دهند.از این جهت شناخت ویژگی های یک برند خوش نام از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

یک نام تجاری را می توانیم تشبیه کنیم به یک فانوس دریایی ,^]$ٍ% که پرتوهای نور آن جهت حرکت معینی را برای کشتی ها تعیین می کند. به بیان دیگر نام های تجاری یا برند مانند چشم اندازی هستند که مدیران رده بالای سازمان قصد دارند بر اساس آن دنیا را به مکان بهتری*^$@#% برای زندگی انسان مبدل کنند. بر اساس این تفسیر مدیریت نام تجاری یا برند عبارت خواهد بود از یک تیم تشکیل دهنده از مدیران ارشد که برای به تصویر کشاندن جهانی که می خواهند آن را از طریق نام تجاری&,ٍ%, یا برند خود بسازند زمان و سعی بسیاری را انجام دهند.

1. دقت کنید که اینترنت پذیر باشد.

در این دوره و زمان، اگر میخواهید کار و تجارتتان شکوفا شده و سودرسان باشد، وارد کردن آن به دنیای اینترنت یک ضرورت است. به همین دلیل باید دقت کنید که نام تجاریتان برای اینترنت آشنا باشد. به این معنی که کاربران اینترنتی مشکلی برای دریافت اطلاعات درمورد کار شما از طریق نام تجاریتان نداشته باشند.

اول اینکه، اگر میخواهید از اینترنت برای بیزنس خود استفاده کنید، نیاز به یک وب سایت قانونی دارید که منبعی راحت برای دریافت اطلاعات درمورد برندتان باشد. این یعنی دامنه اینترنتی داشته باشید که به طور ویژه مربوط به بیزنس شما باشد. به همین دلیل باید نام تجاری انتخاب کنید که خیلی راحت توسط عموم مردم به خاطر سپرده شود و چیز پیچیده یا بی مفهومی نباشد.

بعنوان مثال، www.tchm.com را با www.tchmedical.com مقایسه کنید. به خاطر سپردن مورد دوم بخاطر کلمه «مدیکال» بسیار ساده تر است تا اینکه مورد اولی را حفظ کنند که نه کلمه معناداری است و نه هیچ اشاره ای به زمینه کاری مربوطه دارد.

دوم اینکه، شبکه های اجتماعی محبوبی مثل فیسبوک را یکی از راههای تبلیغاتی خود در آینده در نظر بگیرید. از اینرو چیزی که باید چک کنید این است که هیچ صفحه ای با نام موردنظر شما در آن ساخته نشده باشد. این باعث میشود افراد بسیار راحتتر شما را در فیسبوک پیدا کرده و اطلاعات موردنیازشان را دریافت کنند.

مسئله دیگری که بد نیست در نظر داشته باشید آدرس ایمیل کار شماست که باید بسیار شبیه و نزدیک به نام تجاریتان باشد.

2. سادگی

هرچه برند شما راحتتر تلفظ شود، بسیار بهتر دهان به دهان پخش خواهد شد. همینطور هر چه تعداد کلمات استفاده شده در آن کمتر باشد، به خاطر سپردن آن نیز سادهتر خواهد بود.

گاهی اوقات کلمات آنطور که نوشته میشوند، خوانده نمیشوند و افراد برای جستجو آن شرکت در اینترنت دچار مشکل میشوند. بعنوان مثال بااینکه برند “Xerox” به نام تجاری خوبی تبدیل شده تا آنجا که حتی گاهی معادل فتوکپی از آن استفاده میشود، احتمالاً در ابتدای تولد آن مشکلات تلفظی داشته است.

خیلی افراد ممکن است آن را با دیکته اشتباه “Zerox” اشتباه گرفته باشند و شرکت تعداد قابل توجهی از مشتریان احتمالی خود را بخاطر همین مشکل از دست داده باشد. بنابراین اگر میخواهید که مطمئن شوید که مردم میتوانند برند شما را به خوبی به خاطر بسپارند، یادتان باشد که سادگی بهترین راهکار است.

۵ نکته برای انتخاب نام تجاری

3-جذابیت و منحصر به فردی برند

نام های زیبا باید جاذبه باشند و نه تنها با استفاده از آهنگ خود، لیکن مهم تر از آن با استفاده از معنی و مفهوم لغوی خود و هر عاملی که در مدت زمان به نحوی با آن در آمیخته و در جامعه به صورت هویت اجتماعی و شناخته شده رشد یافته، با مشتری سخن گویند.هیجان انگیزی و زیبایی بیرونی از عوامل تاثیرگذار در منحصر به فرد نمودن نام برند می باشند.
“هیجان ” ، بر “اثرگذاری برند” ثاثیر گذار است.

4- متفاوت باشید.

جدا از سادگی، نامهای تجاری باید جالب هم باشد تا بتواند سروصدایی ایجاد کرده و مردم را به برقراری ارتباط با آن مشتاق سازد. اینکه نام تجاریتان را خیلی توصیفی و رک و راست انتخاب کنید، کنجکاوی لازم برای حفظ اشتیاق در مخاطب را از بین خواهد برد.

قبل از اینکه چند نمونه نام تجاری برای کار خودتان کاندید کنید، بهتر است تحقیقی درمورد نامهای تجاری که رقیبانتان انتخاب کرده اند داشته باشید. شباهتهای بین برندهای مختلف را مشخص کنید و سعی کنید نام انتخابی شما شبیه به آنها نباشد.

به عبارت دیگر نام تجاری شما باید بسیار متمایز با آنها باشد. وقتی مشتری بخواهد از بین چند برند در یک زمینه یکی را انتخاب کند، کدام اول نظرش را جلب خواهد کرد؟ مطمئناً آنی که نام تجاری آن شبیه به بقیه نیست.

5-صداقت و سادگی برند

نام تجاری یا برندی که بتواند صداقت و درستی را به مخاطب انتقال دهد کار شما را در جذب مشتری راحت خواهد کرد. در واقع اعتبار نام تجاری یا برند از باورپذیری اطلاعات مرتبط با موقعیت و جایگاه محصول که در یک نام تجاری موجود است و مستلزم انجام با ثبات آنچه قول داده شده است می باشد.

یک نام تجاری باید سمبل صداقت و سادگی باشد . نتایج بدست آمده آن است که ابعاد ویژگی ” صداقت و قدرت” در برند بر سطح اعتماد به برند تاثیر فراوانی می گذارد .

6-قابلیت ثبت برند

علامت تجاری می بایستی قانونی بوده و امکان ثبت داشته باشد. طبق قانون ، علامتی امکان ثبت دارد که جدید و ابتکاری بوده و گمراه کننده نباشد.به این معنی که نام و نشان تجاری نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه اندازد. یا به بیانی در علامت خصوصیاتی وجود داشته باشد که مشتری را راجع به مبدا جنس به اشتباه اندازد.

7- علامت تجاری (لوگو) هم در نظر داشته باشید.

نام و علامت تجاری کاملاً با هم در ارتباط هستند. اگر میخواهید برند فوق العادهای برای بیزنس خود داشته باشید، مطمئن شوید که مردم بتوانند نام تجاری شما را با علامت تجاریتان مرتبط ببینند. بعنوان مثال برند “Apple” را در نظر بگیرید که لوگویی بسیار مستقیم و مشخص از شکل یک سیب دارد. این باعث میشود مردم بتوانند خیلی راحت آن برند را به خاطر بسپارند. چرا؟ زیرا به جای اینکه فقط به حافظه زبانی خود تکیه کنند، میتوانند حافظه بصری آن برند را هم ذخیره کنند.

حال که میدانید ارتباط بین نام و علامت تجاری تا چه اندازه اهمیت دارد، لازم است که به نامی فکر کنید که آزادی بیشتری برای ساخت لوگو به شما میدهد. معمولاً لوگوهای تصویری بسیار قویتر از لوگوهای کلمه ای هستند، به همین دلیل بهتر است به نام تجاری فکر کنید که سمبل شیء یا چیزی باشد.

مثلاً لوگو تصویری “Apple” را با لوگو کلمه ای “Microsoft” مقایسه کنید. مطمئناً شما هم بر این عقیده هستید که به خاطر سپردن اولی به منابع شناختی کمتری نیاز دارد تا دومی.

8-انتخاب نام تجاری یا برند کوتاه به عنوان یک میانبر

بر اساس تئوری عقلانیت*& محدود توانایی انسان برای کاوش ، پردازش و محاسبه اطلاعات محدود*& می باشد. به این معنی ذهن انسان در هر صورت توانایی پردازش اطلاعات محدودی را دارد

اگر ذهن انسان(* را با کامپیوتر قیاس کنیم می توانیم مقدار اطلاعاتی را که یک مصرف کننده با آن روبرو می شود با واحد بیت (bit) نشان دهیم. ()*_محتوای اطلاعاتی که بر روی بسته بندی یک نام تجاری یا برند در یک فروشگاه درج شده است بیش از ۱۰۰ بیت می باشد.

تحقیقات نشان می دهد که ذهن انسان حداکثر قادر است به طور همزمان۷بیت از اطلاعات را پردازش کند.

ذهن انسان برای برخورد با این حجم عظیم^% اطلاعات بازاریابی بیت های اطلاعاتی را به صورت گروه های بزرگ تری در می آورد که به آن ها بسته های اطلاعاتی (chunks) گفته می شود و محتوی اطلاعات بیشتری می باشند. از قرار گرفتن این بسته های اطلاعاتی در کنار یکدیگر که هر کدام بخشی از اطلاعات مرتبط با نام تجاری یا برند را ارائه می دهند@#$ در فکر مصرف کننده نگرشی در مورد آن نام تجاری یا برند شکل می گیرد که می تواند بر خرید آن نام تجاری تاثیر بگذارد. براین اساس وظیفه فروشندگان این است که طریق پردازش اطلاعات مرتبط با نام های تجاری توسط مصرف کنندگان را آسان نمایند .بدین ترتیب انتخاب نام تجاری مختصر ، به سرعت از طریق پیوندهایی (association) که با آن علائم تجاری دارند در !@@# حافظه در دسترس قرار می گیرند.

در این رابطه ، قرار گرفتن پی در پی در دید تبلیغاتی که حاوی آن نام تجاری می باشند می تواند به فرآیند بسته بندی اطلاعات (chunking process) کمک کند. با وجود این آن چه اهمیت دارد ^%# این است که در کنار تبلیغ یک نام تجاری یا برند، همزمان با آن، ویژگی های شاخص آن را نیز باید قوت بخشید.

9-ذات بیزنستان را در بر داشته باشد.

همانطور که بیزنستان باید رویکرد فروش متفاوتی داشته باشد تا بتواند از رقیبانتان متمایز باشد، نام تجاری شما هم باید این متمایز بودن را نشان دهد. همچنین میتوانید از آن برای منعکس کردن قدرت بیزنستان یا نشان دادن نوع خدمات و محصولاتی که ارائه میکنید استفاده کنید.

بعنوان مثال موتور جستجوی “Google” را در نظر بگیرید که تصویر چشمانی جستجوگر را در ذهن ایجاد میکند. چنین نام تجاری باعث میشود مخاطبین خیلی راحت بین علامت تجاری و آنچه شرکت به آنها ارائه میکند ارتباط برقرار کنند و همین باعث میشود آن را راحتتر به خاطر بسپارند.

خیلی از برندها هم ارتباط چندانی با نوع بیزنس خود ندارند اما بر جنبه حسی آن اسم تاکید میکنند. خیلی ها ممکن است وقتی برای اولین بار نام “Starbucks” به گوششان خورد، تصوری از محصولات یا خدماتی که ارائه میکند نداشته اند اما وقتی میفهمند که نام یک کافی شاپ زنجیرهای است، به طور عجیبی در ذهنشان مینشیند. این اسم انرژی را در فرد بیدار میکند، درست همان کاری که یک فنجان قهوه اول صبح میکند.

10-قابل نگارش برند به سایر زبان ها

حدود ۲۸۵ برند و نام تجاری هتل در تمام دنیا در سال ۲۰۰۶ میلادی وجود داشته است که امکان ارزیابی را به ویژه در مورد هتل هایی که در یک محدوده قیمت یکسان هستند، برای مشتریان دشوار می کند.(کیم ۲۰۰۸)

در این میان، تاثیرات نام برندها برای هتل های توسعه یافته در کنار آگاهی از برند و شهرت برند به طور چشم گیری در انتخاب برند تاثیرگذارند.

بنابراین اگر می خواهید برند خود را در تمام دنیا معرفی کنید ، می بایست تمامی جوانب را در نظر بگیرید. نامی را انتخاب کنید که در فضای مجازی مورد قبول واقع شود و قابل نگارش به دیگر زبان ها باشد.

11- انتخاب نامی که به راحتی تلفظ شود.

خلاقیت و نوآوری در نامگذاری محصول یا خدمت بسیار مهم است^$#^ اما باید به نحوه تلفظ کلمه نیز توجه شود. بس برای مثال : ماشین آلمانی : Porscheمردم عادی آن را پورشه مینامند. افراد تحصیلکرده آن را پورش مینامند
تلفظها بر اساس نحوه تلفظ حروف صدادار زبان انگلیسی در زبان فارسی شکل گرفته اند.
از این نوع برندها بسیار در بازار دیده میشود مثل . Propecia, Keurig, Cruzeبرندهایی که تلفظشان برای اکثر مردم سخت است و به شکل های مختلف تلفظ می شوند.

این تفاوت تلفظ در جاهای دیگر خود را بسیار نشان میدهد. فرض که در دنیای وب به دنبال برند خود هستید و افراد مختلف آن را با نوشتار های مختلف یا زبانهای دیگر نوشته اند. کدام تلفظ از نام برند را باید در گوگل سرچ نمود ؟ چگونه باید کلمات کلیدی سایت با آنها منطبق ساخت؟ یا در زمان بازاریابی تحت شبکه های اجتماعی، کدام تلفظ را جز هشتگ مینمایید ؟

12- توانایی ارتباط با مصرف کنندگان

تفکر اساسی که در پشت یک نام تجاری یا برند قرار دارد درک روشن مشتریان از نام برند است. نام تجاری از نظر مصرف کنندگان جزء اساسی از کالا است *&^$#@ و تعیین علامت و نام تجاری به سود و ارزش کالا می افزاید. نامهای تجاری مناسب از امتیاز مصرف کننده بهره مند هستند. امتیاز مصرف کننده بدین معنی است که مشتریان نسبت به اسامی وفاداری نشان می دهند. تعداد قابل توجهی از مشتریان، حتی در صورتی که کالاهای جایگزین دیگری با قیمت های پایین تری در بازار عرضه شود، #^#@^& متقاضی همین اسامی تجاری یا برند خواهند بود و کالاهای جایگزین را نخواهند پذیرفت. به عبارت دیگر، شرکتهایی که دارای اسامی تجاری مناسب هستند که از امتیاز مصرف کننده پسندیده برخوردارند و عملاً در مقابل خط مشی های پیشردی رقبا بیمه شده اند.

همزمان با انتخاب نام برند، چشم انداز برند نیز نمایان خواهد شد. بدون در نظر داشتن چشم انداز مشخص ، یک نام تجاری در جایگاه خطر خارج شدن از راه خود قرار خواهد گرفت و زمانی که با یک تهدید غیرمنتظره مواجه می گردد به اتخاذ راه حل های کوتاه مدت توسط مدیران انجام خواهد شد که این امر می تواند جهت حرکت آن نام تجاری را تغییر دهد.*#%&$ یک چشم انداز مناسب برای نام تجاری در مدیران کارکنان و مصرف کنندگان انگیزه حرکت به سمت اهداف وسیع تری را فراهم خواهد نمود. تبلیغ شرکت نایک (Nike) با این محتوا که شما نقره را نمی برید، شما طلا را از دست می دهید ؛ الگوی خوب روشی است که یک چشم انداز برای نام تجاری باعث تشویق رفتارهای بخصوصی می گردد.

در مورد اینکه چگونه آن نام تجاری می خواهد یک آینده بهتری داشته باشد، @$&# تحقق یافتن این چشم انداز به عواملی بستگی دارد از جمله فرهنگ سازمان و کارکنانی که به ارزش های آشکاری اعتقاد داشته باشند و مدیرانی که در مورد وضعیت بازار شرکت خود و چگونگی پیشرفت نام تجاری یا برند مورد نظر، دارای ذهنیت مشترکی باشند.

زیر بنای همه این عوامل، یک درک روشن در بین کارکنان در مورد انواع روابطی است که آن ها باید با یکدیگر، با مشتریان و با سایر ذی نفعان، به منظور عملی نمودن ارزش های نام تجاری، داشته باشند، تشکیل می دهد. اگر یک شکل واحد از رفتار درون سازمانی &^%#&$ وجود داشته باشد، سازمان با اطمینان بیشتری می تواند نام تجاری خود را با استفاده از یک برنامه ترفیعی که آن نام تجاری را به شکلی که برای ذی نفعان مطلوب باشد، متمایز می سازد، به آن ها عرضه کند .

درباره نویسنده

karimpourco

2 دیدگاه برای “راهنمای انتخاب برند برای کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×