هشدار به تجارت زعفران

تجارت

هشدار به تجارت زعفران

میخواهم به شما یک هشدار در مورد تجارت زعفران بدهم. خیلی ها وقتی اختلاف قیمت ایران و خارج از ایران رو در مورد زعفران مشاهده می کنند ترغیب می شوند وارد تجارت زعفران شوند. اول اینکه این اختلاف قیمت کاملا درست است و اختلاف قیمت از دو سه برابر در کشورهای همسایه گرفته تا حتی در کشورهای آمریکایی و اروپایی به 10 تا 12 برابر هم می رسد.

اما به همین سادگی هم نیست که شما بروید یک چمدان زعفران پر کنید و ببرید در کشورهای دیگر بفروشید و پول زیادی بدست بیاورید.

نه به این شکل نیست می پرسید چرا؟

 

محدودیت های تجارت زعفران

اول اینکه به علت قوانین جدیدی که خوشبختانه به تازگی در ایران تصویب شده و قرار است که اجرایی شود(در حال حاضر هم بخشی از آن اجرا شده) مبنی براینکه اگر زعفران بیش از 30 گرم باشد به عنوان زعفران فله حساب می شود و فله به هیچ وجه اجازه صادرات ندارد و شما حتما باید یک بسته بندی خاص برای زعفرانتان داشته باشید تا بتوانید آن را صادر کنید.

این قانون به این دلیل می باشد که حتما فقط تولید کننده ها و کسانی که خود تولید کننده ها معرفی می کنند بتوانند صادرات کنند.

دوم اینکه خیلی کشورهای مختلف در جهان اصلا آشنایی با بازار زعفران و خود زعفران ندارند و شما در اکثر مواقع نیاز به بازارسازی دارید تا بازاریابی. دغدغه اصلی اینجا باز هم مشتری ها هستند. چندین شرکت صادراتی در حال حاضر مقادیر بالایی زعفران به ترکیه یا عربستان  صادر کرده اند و همانجا زعفران را دارند اما مشتری ندارند که حتی زعفران را به صورت خرد خرد بفروشند و دغدغه اصلی باز هم مشتری است شما ابتدا باید مشتری پیدا کنید.

سوم اینکه خیلی از کشورهای خارجی حساسیت های سفت و سختی راجع به محصول زعفران دارند و حتی اگر در گمرک در مرز زمینی در دستتون ببینند قوانین سختی دارند و ممکن است اذیتتون کنند.

بنابراین من پیشنهاد میکنم که به فکر این نباشید که به صورت مقطعی از بازار زعفران کسب درآمد کنید فرض مثال اصلا 20 30میلیون سود کردید از این راه اما به ادامه اش هم فکر کرده اید؟

 

تجارت زعفران با برنامه ریزی درست

بیایید ریشه ای تر و خیلی ساختاربندی شده تر کار زعفران را شروع کنید و صادرات آن را به صورت مداوم داشته باشید که در این صورت سود های خیلی کلانی به دست خواهید آورد. در این مسیر هم به هیج وجه نگران گواهی های مختلف و مجوز های مورد نیاز نباشید. خیلی از شرکت ها هستند که این کارها را بریتان انجام میدهند مثلا در ترکیه شما درخواست 10 کیلو زعفران کنید در خود ترکیه بهتون تحویل می دهند حتی قیمت های مناسبی هم می دهند چون آن شرکت ها نتوانستند به حد کافی در ترکیه بازارسازی کنند و همچنین بین آن جامع هدف خود نتوانستند به درستی بازاریابی کنند و مشتری ها را به سمت خود بکشند.

اما شما این قدرت را می توانید داشته باشید ، کافیست که بخواهید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×