همه چیز درباره کارت بازرگانی

تجارت

همه چیز درباره کارت بازرگانی

در این مقاله می‌خواهیم مسائلی از جمله شرایط گرفتن کارت بازرگانی ، آیا کارت بازرگانی بگیریم؟ نگیریم؟ کارت بازرگانی مفید هست یا نه؟ محاسن آن چیست؟ معایب آن چیست؟ در نهایت توصیه هایی درباره اینکه اگر کارت بازرگانی ندارید چه کار بکنید و بدون کارت بازرگانی چطور می توان تجارت کرد را بیان خواهیم کرد.

 

 

در ابتدا باید بدانید که از سال ۱۳۷۲ کارت بازرگانی در قالب ماده ۳ کتاب مقررات صادرات و واردات ایران اجباری شد و هر کسی که واردات و صادرات انجام بدهد ، باید کارت بازرگانی داشته باشد.

شما اگر کارت بازرگانی نداشته باشید در واقع نمی ‌توانید واردات و صادراتی مستقیما به نام خودتان داشته باشید.

راهکار چیست؟

همیشه آقای پوردانش گفته اند که کارت بازرگانی برای استارت تجارت شما نیاز نیست و شما تجارت غیرمستقیم انجام خواهید داد.

مقررات صادرات و واردات در ایران کلا برگرفته از سه کشور فرانسه ، بلژیک و سوئیس است که فقط یک سری تغییراتی در آن اعمال شده است.

 

آیا کارت بازرگانی را سایر کشورها هم نیاز دارند؟

در کشورهای دیگر کارت بازرگانی برای تاجران اجباری نشده و فقط در داخل ایران بازرگانان برای داشتن این کارت ملزم هستند.

 

 

شرایط گرفتن کارت بازرگانی

مورد اول : طبق قانون جدید در سال ۹۹ سن مجاز ، برخلاف سال های قبل که ۲۱ سال بود ، الان ۲۳ سال می باشد. یعنی شما حداقل باید ۲۳ سال سن داشته باشید تا بتوانید کارت بازرگانی بگیرید.

مورد دوم : شما باید یک محل کسب داشته باشید و جایی را معرفی کنید برای انجام کسب و کارتان.

 

 

قبل تر ها بازدید به آن صورت ، برای اطمینان از وجود محل کسب ، انجام نمی شد. اما الان انجام می شود و شما با داشتن برگه اجاره نامه به نام خودتان به راحتی می توانید اثبات کنید که محل کسب دارید.

نکته جالب که باید مطرح کنم این است که در حال حاضر یک سری دفتر های کار اشتراکی جدیداً وارد میدان شده‌اند و کار می‌کنند و شما می توانید از همین استفاده کنید ، یعنی با داشتن حتی یک اتاق ، از یک دفتر بزرگ اثبات کنید که این اتاق از آن شرکت ، شرکت شما است و محل کسب دارید.

مورد سوم : شما نباید سوء پیشینه داشته باشید و با رفتن به اداره آگاهی می توانید این سند را بگیرید.

 

 

مورد چهارم : این مورد بسیار مهم بحث دیپلم به بالا بودن است. یعنی شما حداقل سوادی که باید داشته باشید ، دیپلم است اما آیا کسانی که دیپلم ندارند و زیردیپلم هستند ، نمی توانند کارت بازرگانی داشته باشند؟

 

 

پاسخ این است که می ‌توانند طبق تبصره ای که در این مورد است کارت بازرگانی بگیرند. طبق این تبصره ، اگر شما پروانه بهره برداری داشته باشید ، از مورد داشتن دیپلم چشم پوشی می کنند.

حتی اگر پروانه ندارید ، اثبات کنید که شما سه سال است که فعالیت تجاری دارید و برای اثبات آن باز هم داشتن یک اجاره نامه کافی است.

مثلاً فلان مغازه یا محل کسب سه سال در دست شما بوده و بدین ترتیب الزام داشتن دیپلم را دور بزنید.

بعد از این مراحل ، یک سری فرم ها را پر می کنید سپس از شما یک حق عضویت که مبلغ ناچیزی است می گیرند که این مبلغ در اتاق بازرگانی استان های مختلف متفاوت است.

مورد پنجم : شما همچنین باید گواهی عدم اعتیاد را هم داشته باشید.

 

چندین نکته مهم

1. کارت بازرگانی در حالت عادی ، یک ساله صادر می شود. اما اگر پروانه بهره برداری ، تولید و یا تاسیس داشته باشید ، کارت بازرگانی شما را ۵ ساله صادر می کنند.

 

 

2.شرکت‌های تعاونی : باید بدانید که اول از همه فعالیت شما باید مورد تایید اتاق تعاون مرکزی اسلامی ایران باشد. سپس به اتاق بازرگانی ارجاع داده می شود.

 

 

3.در کارت بازرگانی یک سری رشته های فعالیت باید مشخص کنید : اگر این کارت را برای صادرات می‌خواهید که هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و نیازی نیست رشته فعالیت تان را مشخص کنید. اما در بحث واردات این موضوع مهم است و باید از بین ۲۱ شاخه مختلف مشخص شده اتاق بازرگانی ، سه شاخه را برای خودتان مشخص کنید و کارت بازرگانی شما فقط مجاز خواهد بود در همان سه شاخه کاربرد داشته باشد.

یکسری از اتاق های بازرگانی در دادن کارت بازرگانی خیلی سخت گیری ندارند ، مخصوصا اتاق های بازرگانی جنوبی کشور ، چون به بنادر مختلف وصل هستند.

 

 

4.نکته مهم دیگر این است که کارت بازرگانی را از هر اتاق بازرگانی در هر استانی بگیرید ، هیچ فرقی ندارد و تنها تفاوت در ارزش و اعتبار کارت های بازرگانی این است که مثلاً شخص می تواند با کارتش تا سقف ۲۵ هزار دلار واردات انجام دهد و برای افراد مختلف این سقف متفاوت است.

5.شما می توانید از سایت www.cscs.ir  برای گرفتن اطلاعات و شرایط گرفتن کارت بازرگانی اقدام کنید.

 

 

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×