نحوه آشنایی با تجارت چوب در ایران

تجارت

چوب از نظر گیاه شناسی

به بخشی جامد و سخت گفته میشه که زیر پوست ساقه درختان است در واقع چوب یکی از بهترین و سودمندترین مواد خامی است که در طبیعت وجود دارد وبی شک بدون چوب بشر به سطح از پیشرفت نمیرسید در ابتدا از چوب برای رفع نیازهای اولیه مثل خانه و ابزارآلات کشاورزی و غیره استفاده میشد ولی الان بیشتر جنبه تزیینی دارد.

جایگاه چوب در اقتصاد جهانی

تولید سالانه چوب در جهان 2500 میلیون متر مکعب است عمدتا بزرگترین تولید کننده های چوب در دو قاره اروپا و آمریکا هستند چرا که آب وهوای شرجی و وجود خاک حاصلخیز بسیار به وجود آمدن انبوه، جنگل ها در این دو قاره شده است.

کشورهای آمریکا کانادا بیشترین تولید چوب در جهان را دارندو کشورهای چین و هند و برزیل نیز جز برترین ها در تولید این محصولات هستند اما در بحث صادرات کانادا 31 میلیارد کیلوگرم چوب وفراورده های چوبی در رتبه اول برترین صادر کننده قرار دارد بعد از کانادا آمریکا با 19 میلیارد تن و سوئد با 18 میلیارد تن برترین صادر کننده چوب در جهان هستند در مقابل با کشورهای چینی با 16% آمریکا با 15% و ژاپن با 7% بزرگترین وارد کننده های این محصول میباشند.

در ایران نیز سالانه بیش از یک میلیون متر مکعب چوب وارد کشورمیشود که  95% آن از کشور روسیه است.

تجارت چوب
تجارت چوب

 روسیه یکی از 10 کشور برتر تولید چوب

30% جنگل های جهان در روسیه میباشد برداشت و صادرات چوب از روسیه به ایران از اردیبهشت ماه شروع میشه و تا شهریور ماه ادامه دارد ولی بعداز طی شدن فصل گرما و شروع شدن فصل سرما جنگل ها یخ میزنند و دیگه کارگران قادر بکار کردن در جنگل نیستند.

نکته مهمی که هر تاجر چوبی باید بداند این است که 70% آفات چوب در پوست درختان است از این رو برای جلوگیری از انتقال آفت به جنگل های ایران چوب ها باید در شرایط قرنطینه ای وارد شوند و اگر کارخانه ها نیاز به پوست چوب ها داشته باشد بایستی ضد عفونی شده و سپس صادر بشود.

تجارت چوب

نئوپان و ام دی اف چوب فرآوری شده نیستند

اینها در مجموعه چوب قرار نمیگیرند چون بخشی از مواد تشکیل دهنده آنها چوب است بر این اساس این دو در زمره محصولات صنعتی قرار نمیگیرن.

قوانین صادرات و واردات چوب

در هر کشوری متفاوت است و دلایلی مثل موقعیت جغرافیایی شرایط آب و هوایی شرایط محیط زیست و سیاست های آن کشور در مورد چوب باعث گوناگونی این قوانین شده است هر کشوری برای حفظ منافع خود قوانینی به نفع خود اتخاذ کرده است.

گمرک آستارا و منطقه تجاری آزاد انزلی بیشترین آمار صادران و واردات از این دو گمرک انجام میشود و گمرک بازرگان به دلیل مراوده چوبی با ترکیه از گمرک های نامدار میباشد.

درباره نویسنده

admin4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×