چگونه تاجر نخود شویم؟

تجارت

نخود گیاهی یک ساله و به شکل بوته ایست که بلندی آن به حدود 30 سانتی متر میرسد. نخود و نخودفرنگی بصورت یک سال درمیان و چرخشی با گندم و جو در یک زمین کشت میشوند که این روند چرخشی باعث تجدید نیتروژن و تقویت خاک میشود . نخود دارای فیبر و پروتئین زیادی است و علیرغم کالری بالایی که دارد از چربی بسیار کمی برخوردار است.که این مسئله باعث شده گزینه ی مناسبی برای انواع رژیم ها باشد.

نخود در جهان

در تولید جهانی نخود ، قاره آسیا با 83 درصد در رده ی اول و در آسیا کشور هند با تولید 4/11 میلیون تن از مجموع 17 میلیون تن جهانی دارای رتبه اول است و استرالیا با یک میلیون تن در رتبه ی دوم و آمریکا ، ترکیه و میانمار در رده ی بعدی قرار دارند.

نخود در ایران

در ایران تولید نخود حدود 300 هزار تن در سال است که سالانه حدود 100 هزار تن صادرات میشود.تولید نخود در ایران وضعیت مطلوبی ندارد چرا که میزان برداشت در هر هکتار 350 کیلو است این در حالیست که ترکیه در هر هکتار 820 کیلو برداشت میکند که این امر بخاطر عدم رعایت اصول کشاورزی در ایران است.شهر کرمانشاه قلب نخود ایران می باشد که بخاطر نزدیکی به کشور عراق شرایط مساعدی را برای صادرات این محصول فراهم کرده است.شهرهای لرستان ، کردستان و آذربایجان های غربی و شرقی از دیگر شهرهای تولید کننده ی نخود در ایران هستند.جالب است بدانید تولیدات داخلی ایران از باکیفیت ترین نخودهای دنیا به شمار می رود و این در حالیست که نخودهای باکیفیت فقط برای صادرات در نظر گرفته شده و کمبود این محصول در داخل کشور با واردات نخود درجه دو و سه از کشور از روسیه با هزینه پایین تامین میشود.

انواع نخود صادراتی در ایران

کشور ایران دارای سه نوع نخود صادراتی می باشد ؛

نخود فلافلی کرمانشاهی با سایزهای 4 ، 5 و 6 میلیمتر که دارای قیمت مناسبی است ، نخود دو خان با سایز 8 و 9 میلیمتری ، نخود سه خان سایز 7 ، 8 و 9 میلیمتری و نخود تک خان که ده میلیمتر بوده و مرغوب ترین نوع این کالا می باشد. قیمت نخود تک خان کیلویی 5500 هزارتومان الی 8600 هزار تومان می باشد و لازم به ذکر است که قیمت بسته بندی کارخانه ای این محصول 10 هزار تومان در هر بسته ی 9 گرمی است.اغلب کشورهای همسایه خریدار نخود فلافلی ، خان دو و سه هستند و کشور قطر بیشترین خواهان نخود تک خان می باشد.

نخود در ایران بیشتر به حالت فله ای خرید و فروش می شود که این آمار پس از شیوع بیماری کرونا تغییر یافت و نخود بسته بندی بیشتر فروخته می شود.

صادرات و واردات

کشورهای استرالیا ، هند و مکزیک برترین صادر کننده های نخود و کشور پاکستان بزرگترین وارد کننده ی این گیاه است.در دورانی که صادرات نخود از ایران ممنوع شده بود بازرگانان هندی و استرالیایی بازار کشورهای همسایه ایران را در دست گرفتند ولی در حال حاضر با لغو ممنوعیت صادرات ، تجار ایرانی توانسته اند به بازار نخود کشورهای همسایه علی الخصوص عراق و پاکستان وارد شوند. این درحالیست ک نخود ایران بخاطر شرایط آب و هوایی قبل از سایرکشورها آماده برداشت میشود که توانسته کمک شایانی به صادرات ایران کند.

کشور عراق خواهان سرسخت نخود ایران است و بعلت نزدیکی به ایران و هزینه حمل و نقل پایین ، خرید نخود از ایران برای عراق بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

تجارت نخود و سود حاصل از این تجارت

اگر هر تاجر در ماه 100 الی 150 تن به فروش برساند و سود حاصل از هرکیلو 100 الی 150 تومان در نظر گرفته شود ، ماهانه میتواند 10 الی 15 میلیون تومان و سالانه بیش از 150 میلیون تومان سود کند . لازم به ذکر است این مثال با کمترین تناژ فروش و حداقل سود ممکن محاسبه شده است.

 

براس آشنایی با تجارت تخمه آفتابگردان در این قسمت کلیک کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×