چگونه تاجر هندوانه شویم؟

تجارت

هندوانه میوه ای بوته ای است که پوست ضخیم و صافی دارد رنگ گوشت آن قرمز ، صورتی و زرد می باشد و 90 درصد این میوه از آب تشکیل شده است.گیاه این میوه دارای ساقه ای خزنده و برگهای پهن می باشد.هندوانه دارای دانه های زیادی است که به دو نوع دانه های سفید – نرم ودانه های سیاه – سخت تقسیم میشود.این میوه در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری که دارای دمای بالای 25 سانتی گراد هستند رشد میکند.از این رو این گیاه در کشور چین رشد بسیار خوبی دارد.

هندوانه در جهان

کشور چین با تولید 79 میلیون تن اولین تولید کننده ی هندوانه در جهان است.کشور ترکیه با 4 میلیون تن رتبه ی دوم و ایران با 8/3 میلیون تن در رتبه ی سوم تولید جهانی قرار دارد.لازم به ذکر است بعلت نیاز به آب فراوان در تولید هندوانه بسیاری از کشورها راغب به تولید این میوه نیستند.

صادرات و واردات این محصول

رتبه ی نخست صادرات هندوانه با 30 درصد به کشور اسپانیا تعلق دارد و کشورهای مکزیک با 9 درصد و آمریکا 4/7 درصد در رده های بعدی صادرات هندوانه هستند.در رتبه ی اول وارد کننده های این میوه نیز آلمان با 19 درصد در صدر جدول ، آمریکا با 10 درصد و کانادا با 9 درصد در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

هندوانه در ایران

پرورش هندوانه در ایران در فصل خاصی انجام نمی گیرد و در بسیاری از شهرها در هر چهارفصل تولید می شود.از این بین میتوان به شهر پلدشت از توابع استان آذربایجان غربی اشاره کرد. ایران در سال بیش از 100 هزار تن هندوانه صادر میکند این در حالی است که هیچگونه وارداتی از این میوه ندارد.کشورهای عراق ، امارات ، کویت و بحرین بیشترین میزان خرید هندوانه را از کشور ما دارند.این در حالیست که در سال گذشته کشور عراق 3هزار تن هندوانه به ارزش سه میلیون دلار فقط از شهر پلدشت وارد کرده است.از بین تمام گمرک ها منطقه ی ویژه ی اقتصادی پارس ، منطقه ی ویژه ی شهید رجایی و خسروی بیشترین ترخیص هندوانه را دارند.

جالب است بدانید درچهارماه نخست سال 98 هندوانه حدود 100 میلیون دلار ارزآوری به کشور داشته است.به گزارش گمرک ، ایران در چهارماه اول سال گذشته 536 هزار تن به 32 کشور جهان صادرات داشته است و دارای رشد 34 درصدی در صادرات این محصول بوده است.

تجارت هندوانه و سود حاصل از آن

فعالان این حوزه اغلب تاجران یا واسطه ها می باشند که هندوانه را به قیمت پایین از کشاورزان خریداری میکنند و با قیمت بالا به نقاط دیگر ایران یا سایر کشورها به فروش میرسانند.بطور مثال در بعضی فصل های سال از چابهار به شمال یا شمالغرب کشور بار صادر میشود.

ما در شرایط عادی میتوانیم هفته ای یک تا دو تریلی از این محصول را به کشورهای همسایه صادر کرده و یا فروش داخلی داشته باشیم. هندوانه با توجه به شرایط بازار دارای نوسان های فراوانی در قیمت می باشد از این رو به یک مثال حداقلی در مورد تجارت هندوانه توجه کنید ؛ اگر بتوانیم در ماه فقط یک تریلی صادرات داشته باشیم و در هرکیلو هندوانه فقط پانصد تومان سود کنیم ، ماهانه به سود 5/12 میلیون تومان دست می یابیم که از همین مقدار کم در سال به سود 150 میلیون تومانی میرسیم.البته لازم به ذکر است که این محصول میتواند در هر کیلو هزار و یا بالاتر از هزار تومان سود داشته باشد و در مثال بالا با حداقل سود ممکن و حداقل مقدارمحاسبه شده است.

 

برای آشنایی با تجارت گوجه فرنگی در این قسمت کلیک کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×