چگونه تجارت خرما را شروع کنیم ؟

تجارت

خرما میوه شیرین درخت نخل و یکی از قدیمی ترین میوه های کشف شده توسط انسان است ، جالب است که بدانید بیش از 3000 نوع خرما در جهان موجود است که در ایران 400 نوع آن کشت میشود .

خرمای استعمران ، پیارم ، مضافتی ، ربی و زاهدی از جمله معروف ترین خرماهای جهان هستند و خرماهای مضافتی و پیارم فقط در ایران قابلیت رشد دارند همچنین خرمای مضافتی باکیفیت ترین و مرغوب ترین خرمای ایران است که در جهان بیشترین مصرف  را دارد .

نقش خرما در جهان

خرما علی رغم اهمیت غذایی بالایی که دارد از اهمیت ویژه تجاری و اقتصادی بالایی نیز برخوردار است . میزان تولید خرما در جهان 7  میلیون تن است که کشور مصر با تولید 5/1 میلیون تن و ایران با 1/1 میلیون تن بیشترین میزان تولید رو به خود اختصاص داده اند .بزرگترین وارد کننده های این محصول کشور هایی هستند که بیشتر جمعیت آنها را مسلمانان تشکیل میدهند. سرانه مصرف خرما در ایران 8 کیلو گرم برای هر نفر میباشد این درحالی است که سرانه مصرف خرما برای هر شخص در عربستان 34 کیلوگرم میباشد .

 

خرما

 

خرما در ایران

از مقدار تولید زیاد 1/1 میلیون تن  تولید خرما در ایران بیشترین سهم تولید را استان های بوشهر و سیستان و بلوچستان به خود اختصاص داده اند و  تنها 20% کل تولید یعنی 200 هزار تن به صادرات تعلق میگیرد و 26 کشور در

جهان از جمله ترکیه ، امارات ، روسیه ، اکراین ، اتحادیه اروپا ، آمریکای شمالی و افغانستان خریدار خرمای ما میباشند و کشور هند بیشترین واردات خرما از ایران را داشته و از اینرو کشور مارا به عنوان بزرگترین صادرکننده خرما در خاورمیانه میشناسند.همانطور که گفته شد 20%  کل تولید به صادرات و 17%  به  مصرف داخلی اختصاص داده شده است و 62% در صنایع تبدیلی مصرف میشود . صنایع تبدیلی شامل : حبه ی خرما ( قند خرما ) ، شیره ی خرما ، رب خرما و …  میشود .

تجارت خرما

همه ساله کشاورزان خرما به دلیل کمبود نقدونگی مجبور هستند محصولاتشان را پیش فروش کنند در این حین واسطه هایی این محصول را پیش خرید کرده و در انبار جمع آوری میکنند تا در زمان کاهش عرضه به سه برابر قیمت به فروش برساندد ، واسطه ها خرما را  کیلویی 2 الی 5 هزار تومان از کشاورز خریداری کرده و کیلویی 20 الی 30 هزار تومان به فروش میرسانند و به سود خوبی دست میابند ؛ البته تاجران میتوانند با نزدیک شدن به ماه رمضان بدلیل تقاضا بالا کشور های مسلمان برای این محصول از این فرصت استفاده کرده و پول خوبی را به دست بیاوردند، به عنوان مثال اگر تاجری بتواند در ماه اندازه یک تریلی (25 تن ) که تناژ کم و قابل دستیابی برای تاجر هست به فروش برساند ماهیانه میتوانید تقریبا 50 میلیون تومان به سود دست بیاورد.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×