چگونه تجارت زیتون را شروع کنم

تجارت

زیتون درخچه ای است با 20 گونه متفاوت که ارتقاع این درخت ها به سه متر میرسد و اگر در شرایط ایده آل رشد و نمو کند ارتفاع آن یک متر و قطر تنه آن به سه متر میرسد. زیتون در ابتدا سبز است و بعد از مدتی به رنگ سیاه تبدیل میشود ( زمانی که سیاه میشود برای روغن گیری آماده است) زیتون برای سلامتی پوست ، بهبود سیستم ایمنی بدن و کاهش احتمالی ابتلا به سرطان بسیار موثر میباشد.

زیتون درجهان

زیتون در 25 کشور جهان قابل کشت میباشد و سالانه 20 میلیون تن از این محصول تولید میشه که کشور های اسپانیا، ایتالیا و یونان از برترین تولید کننده های این محصول میباشند .کشور اسپانیا با 38% صادرات بزرگترین صادرکننده زیتون نیز میباشد و پس از آن یونان و مراکش در رتبه های دوم و سوم قرار دارند در مقابل کشورهای آمریکا ، فرانسه و آلمان بزرگترین واردکننده های این محصول هستند .

عکس زیتون
زیتون

زیتون در ایران

میزان تولید زیتون در ایران 147 هزار تن است که افزایش 30% داشته و علت این امر کنترل آفات به خصوص مگس زیتون بوده است. شهر طارم از توابع استان زنجان با تولید بیش از 40%  رتبه نخست پرورش زیتون را از آن خود کرده است .

تجارت زیتون

کشور های عراق ، عربستان و امارات بیشترین پتانسیل صادرات این محصول را دارند اما باید بدانید که بدلیل مصرف بالای داخلی ، میزان صادرات این محصول ناچیز است و بیشتر به واردات در این محصول میپردازیم که در این امر بیشترین واردات را از کشور های ترکیه ، اسپانیا و سوریه داریم . بیشتر تجارت زیتون درموردیکی از مهمترین مشتقات این محصول یعنی روغن زیتون میباشد. طبق سرانه مصرف ، ما نیاز به 15 هزار تن روغن زیتون داریم که از این مقدار تنها 3 هزار تن تولید میکنیم و برای 12 هزار تن باقی به واردات چشم دوخته ایم . بیشترین میزان واردات روغن زیتون ما از کشور ترکیه هست که در سالی که گذشت هزار تن از این محصول به ارزش 3 ملیون و 500 هزار دلار وارد ایران شد.

حاشیه سود روغن زیتون بسته به کیفیت و نوع بسته بندی آن در شهرهای متفاوت فرق میکند ولی درمجموع میشه گفت از بین 8 هزار تا 30 هزارتومان لیتری سود میتوان کرد . در بحث فروش بهتره که بدونیم ما صادرات زیادی نداریم و بهتره تمرکزمان را بر بازار داخلی بگزاریم و یادمان باشد که اعتمادسازی ، کیفیت  و بسته بندی از مهمترین ملاک ها در بازار زیتون میباشد.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×