چگونه تجارت چای را شروع کنیم ؟

تجارت

چای یک گیاه معطر میباشد که با ریختن آب جوش روی برگ های آن دم میکشد . این گیاه نخستین بار در آسیای شرقی کشف شد . چای پس از آب به عنوان پرمصرف ترین نوشیدنی جهان یاد میشود. این نوشینی حاوی مقدار زیادی کافئین بوده و طعمی تلخ و گس دارد .

چای در تولید جهانی

کشور های چین ، هند ، کنیا و سریلانکا به ترتیب بزرگترین کشور های تولید کننده این محصول هستند . سالانه 518 میلیون تن چای در جهان تولید میشود که کشور چین با تولید 205 میلیون تن یعنی 40% کل تولید جهان در رتبه اول قرار دارد .

چای در ایران

شهر لاهیجان بدلیل آب و هوا معتدل و مرطوبی که دارد بیشترین تولید چای را در ایران به خود اختصاص داده است . کشور ایران با تولید 100 هزار تن در رتبه نهم تولید جهانی  قرار دارد ؛ اما این چای تولید شده در ایران طرفدار زیادی ندارد و باید با عصاره چای مرغوب تبدیل به چای مرغوب شود که کارخانه هایی در ایران مشغول به این کار هستند.

تجارت چای

صادرات و واردات چای در ایران و جهان

کشور چین با 20% کل صادرات جهان در رتبه اول و کشور های سریلانکا و کنیا در رتبه های بعدی میباشد و در مقابل کشورهای پاکستان ، روسیه و آمریکا بزرگترین وارد کننده های این محصول در جهان میباشند. ایران نیز یکی از بزرگترین کشور های واردکننده چای میباشد ؛ کشور هند با صادرات 43 میلیون تن چای به ایران بزرگترین صادر کننده به ایران میباشد و سالانه بالغ بر 180 میلیون دلار منفعت میکند.

صادرات این محصول از ایران به صورت ناچیز صورت میگیرد اما برای صادرات میتوانیم روی کشور های جمهوری آذربایجان ، پاکستان ، ترکمنستان و عراق حساب ویژه باز کنیم.

مصرف سالانه چای در ایران 100 هزار تن میباشد که 30% آن توسط تولید داخل تامین میشود و 70% مابقی به واردات نیاز داریم که کشور هند به دلیل معامله با پول رایج کشور خودشان (روپیه) در واردات به دلیل تحریم های ما به تاجران ایرانی و هم تاجران هندی کمک شایانی میکند، لازم است بدانید که واردات چای نیاز به تایید سازمان چای کشور دارد.

بسته بندی چای

بسته بندی چای در دو نوع کیلویی و چای کیسه ای (چای نپتون یا tea bag) میباشد که نوع کیلویی آن در ایران و نوع کیسه ای آن در کشور های اروپایی بیشتر رواج دارد .

سود خالص تجارت چای

اگر سالانه 70 هزار تن چای با قیمت 15000 تومان به ایران وارد شود حدود 1000 میلیارد تومان پول در گردش  مالی این محصول میباشد .

قیمت چای در بازار داخلی در شهر لاهیجان کیلویی 60000 تومان میباشد و همین چای در تهران به قیمت 80000 تا 90000 تومان به فروش میرسد و اگر کارخانه ای این چایی را بسته بندی کند با قیمت 110 الی 120 هزار تومان به فروش میرسد .

تجارت این محصول فقط به صادرات یا واردات مختص نمیشه و نه تنها در بازار جهانی بلکه در بازار داخلی نیز سود خوبی را میتوانید از آن شما کند .

 

در “طرح تاجر شوید “به طور مفصل تجارت این محصول مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا تجارت موفق در این محصول داشته باشید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×