چگونه تجارت گوجه فرنگی را شروع کنیم؟

تجارت

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین c است و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم کشورهای مختلف را تشکیل میدهد.از این سبزی در تهیه ی غذا ، انواع سس و نوشیدنی های متفاوت استفاده میشود.

جالب است بدانید بیش از 7500 نوع گوجه فرنگی در دنیا کشت می شود که اندازه ، شکل ، رنگ و طعم متفاوتی دارند. قطر این سبزی از دو سانتی متر تا ده سانتی متر متغیر است که پرمصرف ترین نوع آن 5تا6 سانتی متر قطر دارد.

گوجه فرنگی در جهان

میزان تولید جهانی گوجه 182 میلیون تن می باشد. کشور چین با 61 میلیون تن پیشتاز تولید گوجه فرنگی است و کشورهای هند با 19 میلیون تن ، آمریکا 12 میلیون تن و ترکیه با 12 میلیون تن در رتبه های بعدی قرار دارند.لازم به ذکر است کشور ایران سالانه 2/4 میلیون تن تولید گوجه فرنگی دارد.

صادرات و واردات گوجه فرنگی

کشورهای پیشتاز در عرصه ی صادرات گوجه فرنگی ؛ مکزیک با 24 درصد در رتبه ی اول ، هلند با 19 درصد و اسپانیا با 12 درصد در رتبه های دوم و سوم می باشند.لازم به ذکر است کشور آمریکا که رتبه ی سوم تولید جهانی را دارد با 26 درصد اولین وارد کننده ی گوجه فرنگی می باشد و کشورهای آلمان و انگلیس با 16 و 7 درصد رتبه های بعدی واردات را به خود اختصاص داده اند.

 

گوجه فرنگی در ایران

از 2/4 میلیون تن تولید گوجه فرنگی در ایران ، بوشهر با 250 هزار تن پیشتاز تولید گوجه در ایران می باشد همچنین بوشهر بیشترین میزان تولید خارج از فصل را نیز به خود اختصاص داده است. از کل تولیدات ایران 1 میلیون تن به صادرات تعلق میگیرد که این عدد شامل گوجه و فرآورده های آن مانند : رب ، سس گوجه و پودر گوجه فرنگی می باشد ؛ که بیشترین میزان آن از کمرگ پرویز خان و گمرک های شمالی از کشور خارج میشوند.کشورهای عراق ، روسیه و امارات بیشترین پتانسیل را برای وارد کردن گوجه ی ایران دارند که در همین بین ترکیه یکی از رقیبان اصلی ایران در صادرات بوده و نیاز روسیه را نیز برآورده میکند.

 

تجارت گوجه فرنگی و سود حاصل از آن

طبق گزارش های بازار میوه و تره بار هر کیلو گوجه فرنگی گلخانه ای 8 هزار تومان و گوجه فرنگی طبیعی 5 هزارتومان می باشد.طبق آمار گمرک در سال گذشته 306 هزار تن گوجه به ارزش 112 میلیون دلار و 47هزارتن رب  گوجه به ارزش 67 میلیون دلار به کشورهای عراق ، افغانستان و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس صادر شده است .

قیمت گوجه ی صادراتی هر کیلو 4/2دلار است اگر ارزش هر دلار صادراتی در آن زمان 14 هزار تومان باشد ، قیمت هر کیلو گوجه ی صادراتی 33 هزار تومان می شود که تاجران می توانند در هر کیلو حدود 25 هزارتومان سود بدست بیاورند که رقم قابل تاملی است.

 

برای آشنایی با تجارت زیتون در این قسمت کلیک کنید

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×