یکی از عمده مشکلات تولید

تجارت

یکی از عمده مشکلات تولید

در این دوره زمانی اگر کسی بخواهد یک فعالیت تولیدی در حوزه دامداری یا کشاورزی  داشته باشد ، چه کارهایی باید انجام دهد؟

۱۶ تا استعلام اصلی برای این کار لازم است. در اینجا به بخشی از استعلام های ضروری اشاره می کنم :

  • زمین مورد نیاز – شما باید در ابتدا زمین مناسبی را معرفی کنید. بلافاصله بعد از معرفی زمین به شما می گویند که بروید استانداری تا کاربری آن را یک کارگروه برایتان تعیین کند.

 

 

این کارگروه ها هر ماه یک جلسه برگزار می کنند ، و گهگاه شما ممکن است یک سال یا دو سال فقط در نوبت همین جلسات منتظر بمانید.

مسائلی از قبیل اینکه مساحت زمین مناسب باشد ، سند زمین مشاعی نباشد(که اغلب زمین های ایران سند ندارند ، مشاعی هستند و یا قولنامه ای).

  • استعلام محیط زیست
  • استعلام بهداشتی
  • مشخصات ساختمان
  • تامین آب
  • رعایت فواصل و حریم ها – یعنی مثلا به مسیر رودخانه یا جاهای دیگر برخورد دارد یا نه؟

برای مثال شما می خواهید زمینی را تهیه کنید تا یک فعالیت تولیدی را انجام دهید ، باید طرح توجیحی را تحویل بدهید ، سپس می خواهند به شما زمین تخصیص بدهند ، عمدتا تخصیص این زمین ها بسیار زمان بر است و خیلی وقت ها اصلا اتفاق نمی افتد.

دور باطل استعلام ها در فرآیند کسب مجوز

شما فرض کنید یک فعالیت تولیدی را در حوزه کشاورزی میخواهید انجام دهید.

ابتدا به وزارت جهاد کشاورزی باید بروید برای کسب مجوز.

 

 

وزارت اولین کاری که می کند یک استعلام به سازمان ثبت می فرستد تا بداند زمینی که شما می خواهید فعالیتتان در آن انجام دهید ، از نظر ثبتی در چه وضعیتی قرار دارد.

سازمان ثبت از محیط زیست استعلام می گیرد.

محیط زیست دوباره برمی گردد و از وزارت جهاد کشاورزی استعلام می گیرد.

این چرخه همینطور ادامه پیدا می کند و مشخص نیست شما چه زمانی بتوانید از این حلقه خارج شوید.

 

 

همانطور که در ابتدا عرض کردم ۱۶ استعلام اصلی وجود دارد ، اما هر استعلام ممکن است یک یا چند زیراستعلام هم داشته باشد و روی هم رفته به ۶۰ ۷۰ استعلام می رسد.

دستگاه صادر کننده مجوز نیز برایش زمانی تعیین نشده و می تواند ۴ ماه ، ۴ سال ، ۱۰ سال به طول بیانجامد و کسی جوابگو نخواهد بود.

حتی استعلام ها نیز شرایط جالبی دارند. مثلا شما یک استعلامی گرفته اید و رویش نوشته که این استعلام فقط ۳ ماه اعتبار دارد و وقتی شما سراغ استعلام های بعدی می روید و مثلا ۶ ماه می گذرد این استعلام ۳ ماهه باطل شده و دوباره باید بروید بدنبال همین استعلام و تمامی مراحل را مکررا طی کنید تا آن را بگیرید.

 

 

خیلی از استعلام ها هم پیش نیاز استعلام های دیگر هستند و شما نمی توانید همه ۱۶ استعلام را باهم پیش ببرید. باید یکی را بگیرید بعد بروید سراغ بعدی ، که باز دوباره یکی باطل می شود و دوباره روز از نو روزی از نو.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×