چگونه تاجر پسته شویم؟

تجارت

پسته درخت کوچکی است که میوه های خوراکی و بسیار لذیذ تولید میکند. مبدا آن نیز خاورمیانه و آسیای مرکزی است. پسته سرشار از ویتامین ای می باشد و این ویتامین باعث محافظت پوست از آسیب اشعه ماورای بنفش می شود. پسته یکی از مغزهایی است که بیشترین مقدار فیبر را دارد و همچنین می تواند بر بهبود و هضم غذا، کاهش میزان کلسترول و قند خون کمک کند.

 

آیا در مورد تجارت پسته اطلاعاتی دارید؟و آیا میدانید پسته بیشترین محصول صادراتی ایران بعد از نفت و محصولات پتروشیمی و شیمیایی است؟

 

تولید پسته

در ایران حدود 50 نوع پسته وجود دارد که معروف ترین آنها پسته فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی و بادامی هستند.

پسته در 27 استان کشت می شود و شهرستان های رفسنجان، سیرجان، شهرتان انار و نی ریز مراکز اصلی تولید پسته در ایران هستند و 80 درصد پسته تولید شده در ایران از این مناطق به دست می آید.

میزان تولید جهانی پسته در سال 2018 معادل 590 هزار تن بوده است که از این میزان آمریکا با تولید 47 درصد و ایران با تولید 38 درصد به عنوان برترین تولید کنندگان پسته شهرت گرفته اند، پس از آنها نیز ترکیه و چین به ترتیب در ردیف سوم و چهارم قرار دارند. می توان گفت که حدود 80 درصد تولید جهانی پسته در اختیار آمریکا و ایران می باشد. نزدیک ترین رقیب ایران ترکیه است که با تولید 170 هزار تن در ردیف سوم قرار دارد، اما پیش بینی می شود که چین با سیاست افزایش تولید که پیش گرفته و تولید خود را درعرض سالهای اخیر چند برابر کرده است تهدید جدی برای ایران و آمریکا می باشد.

 

میانگین مصرف سرانه پسته در ایران 2 کیلو گرم برای هر خانواده می باشد، در جهان نیز اسرائیل بیشترین مصرف سرانه پسته را به خودش اختصاص داده است.

 

 

 

خام فروشی پسته

پسته سالیانه حدود یک میلیارد و نیم دلار برای کشور ارزآوری دارد و این در حالی است که 98 درصد از این محصول خام فروشی می شود.

کشورهای آلمان، اسپانیا، یونان، ایتالیا و لیتوانی بزرگترین وارد کننده های پسته ایرانی در سال 2018 بوده اند. این روز ها نیز چین به عنوان وارد کننده اصلی پسته ایران تبدیل شده است اما جالب است که این محصول در چین مصرف نمی شود بلکه چینی ها بعد بعد از فرآوری و تبدیل پسته به محصولات دیگر با چند برابر قیمت پسته ایران را به کشورهای ثالث می فروشند.

در این میان افغانستانی ها نیز پسته های درجه 3، 4 و حتی درجه 5 را میخرند و بعد از درآوردن مغزپسته و بسته بندی به کشورهای اروپایی صادر می کنند.

 

فرآورده های پسته

پسته بعد از فرآوری به محصولاتی مانند کره پسته، کرم صبحانه پسته، شیر پسته، حلوا و شکلات پسته تبدیل می شود، که اکثرا 50 الی 150 درصد سود افزوده دارند اما متاسفانه به دلیل قیمت بالای آنها مصرف زیادی در بازار داخلی ندارند و وارد بازرهای لوکس کشورهای خارجی می شوند. البته باید این را نیز در نظر داشته باشید اچون این ها محصولات جدیدی هستند، بازاریابی با سبک های جدید و به صورت انبوه برای صادرات محصولات جانبی پسته اهمیت زیادی دارد.

 

سود تجارت پسته

چیزی که باید بدانید این است که با مقایسه قیمت های دریافتی تولید کننده ها و پرداختی مصرف کننده ها می توان فهمید که سهم عمده ای از سود حاصل از تولید و صدور پسته ایران نصیب تاجرهای پسته می شود. به عبارت دیگر تولید کننده ها به عنوان عنصر اصلی، کمترین بهره را از تولید پسته در ایران به دست می آورند. مشکلات مالی، نیاز به تامین نقدینگی، جو بی اعتمادی، همه این موارد سبب شده اند تا کشاورزان  از اینکه با صادرکنندگان ارتباط مستقیم داشته باشند را رها کرده و محصول خود را به دلال ها بفروشند بر خلاف اینکه از این فروش سود کمتری به دست می آورند.

تاجران با صادرات هر کیلو پسته میتواند از 30 الی 40 درصد سود خالص به دست بیاورد. مثلا اگر در نظر بگیرید که یک تاجر در ماه حداقل 50 میلیون به فروش برساند با احتساب سود 35 در صد میتواند در سال حداقل 210 میلیون سود خالص به دست بیاورد.  با شناخت بازارهای خارجی و بازاریابی با سبک های نوین تاجر میتواند تجارت موفقی در این زمینه پیش ببرد.

 

 

تجارت پسته

پسته در انواع مختلف با پوست، بدون پوست و خلال پسته صادر می شود که برای صادرات از مکانیزم وزنی اونس پسته ها را ارزش گذاری می کنند.  پسته فندقی بهترین و پر طرفدارترین نوع پسته ایران و خلال پسته یکی از فرآورده های گران قیمت پسته است.

انواع بسته بندی پسته برای صادرات متفاوت می باشد و بسته بندی ها متناسب با بازار هدف صورت می گیرد و عموما دو نوع بسته بندی فله ای و بسته بندی های کوچک برای صادرات انخاب می شود که بسته بندی های فله ای عموما شامل کیسه های 10، 25 و 50 کیلویی هستند.

از بنادر مهم مبادلات این محصول میتوان به بندر چابهار و بندر خشک پیشگامان یزد اشاره کرد.

 

 

در “طرح تاجر شوید “می توانید بدون هیچ سرمایه اولیه ای تجارت این محصول را شروع کرده و بدون ریسک درآمدهای بالا را نصیب خود کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×