چگونه تاجر کشمش شویم؟

تجارت

کشمش انگور دانه دار یا بدون داری است که با نور خورشید خشک می شود و دارای 16 د رصد رطوبت دارد. مدت زمان لازم برای خشک شدن انگور 15 الی 20 روز است. کشمش ها به رنگ های سیاه، قهوه ای، سبز و طلایی وجود دارند که دارای فواید و خواص شگف انگیز بسیاری از جمله تقویت سلامت دهان، درمان کم خونی، بهبود سلامت پوست و… هستند.

 

تولید کشمش

کشمش مانند دیگر خشکبار ها در تمام طول سال یافت می شود و کشاورزان در سراسر ایران از گونه های مختلف انگور با روش های گوناگون، انواع زیادی کشمش تولید می کنند که در آشپزی، آجیل و نیز تهیه عرق کاربرد دارد.

میزان تولید ساانه کشمش در جهان حدود 1 میلیون و 300 هزار تن می باشد که از این میان ترکیه، با تولید حدود 355 هزار تن در سال با عنوان «سرزمین انگورها» بزرگترین و برترین تولید کننده و صادرکننده  در مرتبه دوم کشمش محسوب می شود. پس از ترکیه نیز آمریکا در مرتبه دوم تولید جهانی قرار دارد و ایران با تولید حدود 180 هزار تن در سال رتبه سوم را به خودش اختصاص داده استو شهرستان ملایر به عنوان یکی از بزرگترین قطب های تولید انگور در کشور محسوب می شود.

 

 

تجارت کشمش

صادرات خشکبار جزو پرسود ترین تجارت در جهان است و صادرکنندگان خشکبار ایران جزو ثروتمندترین  تاجران هستند.در سال 98 میزان صادرات 83 تن معادل 123 میلیون دلار بوده است.صادرات کشمش به دلیل کاربرد فراوان آن تقاضای زیادی در سراسر جهان دارد و تنوع کشمش های صادراتی نیز در بازار زیاد است که گران قیمت ترین نوع ان مدل طلایی و پر تقاضا ترین آن کشمش پلویی است.

کشمش ایران به بیش از 100 کشور دنیا صادر میشود که عراق، اولین مشتری این محصول کشاورزی ایران می باشد. بعد از عراق نیز کشورهای استرالیا، امارات متحده عربیو روسیه بیشترین خرید کشمش ایران را به خود اختصاص داده اند.

اولین نکته در مورد مرغوبیت کشمش صادراتی این است که بهترین محصول کشمش با خشک شدن انگور در هوای آزاد (زیر نور خورشید یا در سایه) و بدون افزودن هیچ گونه مواد شیمیایی و گوگرد حاصل می شود.

کشمش صادرات به سه روش بسته بندی صادراتی،بسته بندی معمولی و به صورت فله ای صورت می گیرد.

بیشترین واردات کشمش در جهان از سمت کشورهای امارات، روسیه، اوکراین، آلمان، کانادا، مصر، ترکیه، پاکستان، اسپانیا و کویت انجام می شود. ترکیه و امارات با اینکه خود از کشورهای برتر تولید کننده وصادر کننده کشمش هستند اما این محصول را وارد نیز می کنند. ایران هیچ وارداتی از این محصول ندارد.

کشور استرالیا کشمش های صادراتی ایران را مجددا بسته بندی کرده و با برندهای خودش به مناطق دیگر صادر می کند.

قیمت این محصول نیز مانند تمام محصولات دیگر به شرایطی مثل قیمت ارز، تقاضای بازار و کیفیت محصول بستگی دارد.

نکته خیلی جالب در مورد بازار کشمش این است که بازار داخلی این محصول بسیار جذاب تر و راحت تراز بازار صادراتی است و یک تاجر به ازای فروش هر کیلو کشمش می تواند از 5 الی 15 درصد سود خالص به دست بیاورد، این درحالی است که سود صادرات زیر 8 درصد است. اما نباید فراموش کنیم در صادرات حجم فروش بیشتر است و سود کم تر را جبران می کند.

 

بازار صادرات کشمش

چیزی که بازار صادرات این محصول را جذاب کرده است جوایز و تشویق های دولت برای صادرات بیشتر است، به عنوان مثال یکی از طرح های دولت جوایز نقدی 200 تومانی به ازای هر کیلوگرم صادرات بوده است و همچنین تاجر به ازای هر کیلو صادرات کشمش میتواند یک کیلو موز بدون تعرفه گمرکی وارد کند.

 

شروع تجارت کشمش

نکاتی که برای شروع کار باید در نظر بگیرید این است که تک محصولی نباشید و سبد کاملی از محصولات مانند انجیر، میوه خشک و… داشته باشید.

با بسته بندی این محصول حدود 10 الی 15 هزار تومان پول بسته بندی می دهید اما با قیمت خیلی بیشتر و سود زیاد میتوانید به فروش برسانید. و نکته بعدی در مورد بهترین زمان فعالیت در مورد تجارت این محصول این است که از برج های خرداد یا تایر شروع شده و تا برج 9 بیشترین فعالیت اقتصادی را میتوانید در این محصول داشته باشید.

با طرح تاجر شوید میتوانید بدون هیچ سرمایه اولیه وارد تجارت این محصول شوید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×