چگونه تاجر تخمه آفتابگردان شویم؟

تجارت

تخمه آفتابگردان از جمله مغزهای گیاهی و یکی از آجیل های پر طرفدار و پر خاصیت است، که در رنگ های خاکستری، سبزتیره، سیاه در دسترس می باشد. تخمه آفتابگردان دارای ارزش غذایی فراوان و سرشار از چربی های سالم، پروتئین، فیبر، مواد معدنی  و ویتامین ای و … است.

 

تولید تخمه آفتابگردان

آذربایجان غربی به عنوان قطب تولید تخمه آفتابگردان شناخته می شود و این محصول بیشتر در شهرستان های خوی، ارومیه، سلماس و چایپاره تولید می شود، که خوی به تنهایی با تولید سالانه 60 درصد در صدر تولید کنندگان این محصول قرار دارد.

کشور اوکراین با تولید حدود 14 میلیون تن تخمه آفتابگردان در سال به عنوان اولین کشور تولید کننده این محصول در جهان شهرت دارد و پس از آن نیز کشورهای روسیه و آرژانتین در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. ایران نیز با تولید حدود 40 هزار تن دانه آفتابگردان در سال در ردیف 35 تولیدکنندگان جهانی قرار دارد.

 

 

واردات تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان عموما ز کشورهای اتریش، آذربایجان، ارمنستان، امارات متحده عربی، اوکراین، بلغارستان، ترکیه، چین و روسیه وارد کشور می شود، که از این بین چین با فروش بیش از 82 هزار تن بزرگترین صادرکننده این محصول به کشور ایران می باشد.

به علت بالا بودن قیمت محصول داخلی واردات تخمه از چین و اوکراین برای مصرف کنندگان با صرفه تر است. اما با مرور زمان دولت تعرفه های گمرکی برای واردات را تا شاید با کاهش واردات این محصول وضعیت کشاورزان و بازرگانان کشور بهبود پیدا کند. هر چند برخی سود جویان با وجود تعرفه های بالا این محصول را با عناوین دانه های روغنی یا تعرفه های پایین وارد کشور می کنند.

واردات تخمه از چین و اوکراین برای مصارف دام و روغن کشی با تعرفه های پایین و عرضه آن به مصرف کنندگان با نصف قیمت موجب تهدید بازار این محصول در کشور شده است. تمام این موارد سبب شده است که با وجود وضع تعرفه های بالای واردات این محصول به صورت بی رویه بوده، و در کنار این مسائل بالا بودن هزینه های بالای تولید این محصولبرای کشاورز و عواملی دیگر موجب ضعف صادراتی این محصول در کشور شود.

هم اکنون صادرات تخمه آفتابگردان وضعیت مناسبی ندارد و تنها مقصد صادرات را میتوانیم بگوییم که امارات است، که فقط بخشی کوچکی از این محصول را خریداری می کنند.

 

تجارت تخمه آفتابگردان

در تجارت این محصول آنچه که اهمیت دارد این است که تاجران برای به دست آوردن سود زیاد ابتدا باید دست واسطه ها(دلال ها) را از این محصول کوتاه کنند و مستقیم از کشاورزان خریداری کنند.محصولی که تاجر از کشاورز خریداری می کند به صورت محصول خام است که می توان پس پختن(بو دادن) این محصول را با طعم های مختلف وارد بازار کرد، مثلا تخمه ای که به صورت خام کیلویی 8 هزار تومان در بازار عمد ه باشد می باشد می توان پس از بودادن با قیمت 30 الی 35 هزار تومان و حتی بیشتر نیز به فروش رساند و سود زیادی به دست آورد.

 

در “طرح تاجر شوید “به طور مفصل تجارت این محصول مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا تجارت موفق در این محصول داشته باشید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×