چگونه وارد تجارت موز شویم؟

تجارت

موز درختچه ای با برگهای بسیار بزرگ است که حتی بزرگی آنها به دو متر نیز میرسد. این درختچه در مناطق گرمسیر با رطوبت مناسب کاشت می شود.  موز خواص بسیار زیادی دارد که میتوانیم به خاصیت رادیواکتیوی آن اشاره کنیم. این میوه حاوی میزان زیادی پتاسیم است و همین باعث شده است موز به عنوان یک با خاصیت رادیواکتیوی شناخته شود. رنگی این میوه در ابتدا سبز است که بعد از اینکه می رسد به رنگ زرد تغییر پیدا می کند.

 

 

آیا می دانید چگونه میتوانید تجارت موز را شروع کنید و بدون ریسک درآمدهای کلان را نصیب خود کنید؟

تولید موز

موز دی بیش از 140 کشور دنیا تولید می شود دکه کشور هند با تولید بیش از 29 میلیون تن در سال بزرگترین تولید کننده این محصول است و پس از آن نیز کشورهای چین، اندونزی، اوگاندا و فیلیپین به عنوان بزرگترین تولید کننده های موز در جهان شهرت دارند. همچنین کشورهای اکوادور، بلژیک، کاستاریکا، کلمبیا و گواتمالا بزرگترین صادرکننده های موز در سال 2017 بوده اند. در ایران نیز این میوه فقط در استان سیستان و بلوچستان و استان هرمزگان کاشت و تولید گسترده دارد که موز تولید شده در ایران اندازه های کوچک تری نسبت به انواع وارداتی دارند و شاید همین موضوع، دلیلی بر عدم استقبال زیاد بازار از این محصول باشد.

 

واردات موز

سالیانه حدود 700 هزار تن موز از 7 کشور دنیا وارد ایران می شود که بیشترین قسمت واردات از کشورهای فیلیپین، اکوادور، هند، کاستاریکا و سریلانکا است. البته این را نیز در نظر داشته باشید که موز تولید شده در کشورهای آمریکای جنوبی به ترکیه صادر می شود و فروشندگان ترکیه نیز آنها را با کامیون هایی به ایران صادر می کنند.

محصول موز با ارز آزاد وارد می شودو اگر قیمت ارز را حدود 14 هزار تومان در نظر بگیریم با یک حساب و کتاب ساده مشخص می شود که سالانه حدود 7 هزار و 500 میلیار تومان خرج موز در سبد میوه ایرانی ها می شود. البته این را بگوییم که جهش قیمت دلار و تاثیر متقابل آن بر قیمت موز سبب شده است که مصرف و واردات این محصول کاهش پیدا کند. اما نکته جالبت این است ککه با وجود همه اینها موز در میان مهم ترین اقلام وارداتی ایران قرار دارد و رتبه هشتم از نظر ارزش واردات را در میان کل کالاهای وارداتی دارا می باشد.موزهای وارداتی به ایران برندهای مختلفی دارند که از کشورهای مختلفی وارد میشوند و بزرگترین وارد کننده، برند “ارجمندی” می باشد

 

قیمت موز

قیمت میوه در بازار همیشه با توجه به عرضه و تقاضا تعیین می شود، و در این حوزه اگر عرضه موز بیشتر باشد قطعا قیمت ان کاهش پیدا می کند. در حای حاضر نیز به دلیل مشکلاتی که در بحث عرضه موز وجود دارد و عرضه کم است این موضوع باعث افزایش قیمت موز در بازار شده است.

 

 

وارد کنندگان موز

بیشترین واردات موز از بندر عباس و مرز زمینی بازرگان است که موزهای وارداتی از مرز بازرگان یا به صورت مستقیم از طریق تجار ایرانی خریداری شده اند، و یا اینکه بازرگانان ترکیه این این محصول را تا مرز مرسین واردات کرده و از .انجا به صورت ترانزیتی وارد خاک ایران می کنند.

این بهترین فرصت برای ساکنان شهرهای مرزی شمال غری و جنوب کشور است. چون موزاز این دو منطقه وارد می شود هرکسی دسترسی مستقیم به این محصول را ندارد و ساکنان این مناطق می توانند تجارت این محصول را به دست بگیرند.

وارد کننده های این محصول اکثرا در کلان شهرهایی مانند تهران و اصفهان ساکن هستند و معمولا ساکنین مناطق مرزی وارد کننده های محصول موز فقط کارهای ترخیص و انتقال بار برای وارد  کنندگان را انجام می دهند و از سود اصلی بازار این محصول که واردات و فروش در داخل کشور است بی نصیب هستند.

 

تجارت بدون سرمایه اولیه

چنانچه تاجر فعالی در این زمینه تجارت را به شکلی درست شروع کرده و بعد از بازاریابی مناسب با واردکننده های این محصول وارد همکاری شوند، حتی بدون سرمایه اولیه ای به ساد گی می تواند بازار این محصول را در دست گیرد. به جرات میتوان گفت که “طرح تاجر شوید” بهترین گزینه برای ورود به تجارت این محصول است و تمام شرایط را محیا کرده است تا بدون هیچ سرمایه اولیه ای تجارت این محصول را شروع کنید.

پیج اینستاگرام و سایت مارا دنبال کنید و با درج نظرات و پیشنهاداتتان مارا حمایت کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×