چگونه وارد تجارت خاویار شویم؟

تجارت

خاویار غذایی سالم و پرانرژی است که با خوردن و هزینه کردن برای آن می توان از هزینه هایی در مورد بیماری ها جلوگیری نمود و از معدود محصولاتی است که نیاز به هیچ بازاریابی و تبلیغ ندارد زیرا در تمام کشورهای جهان طرفداران خود را دارد.

آیا شما در مورد خاویار اطلاعاتی دارید؟ آیا میدانید خاویار ایران شهرت جهانی دارد؟تا چه حد در مورد تجارت خاویار و سودی که از تجارت آن میتوانید به دست بیاورید میدانید؟

خاویار چیست؟

خاویار از کلمه فارسی خاگ آور(تخم ریز گرفته شده است و در جهان به مروارید سیاه شهرت دارد. خاویار غذای پر انرژی و مغذی است که در شمار اشرافی ترین صبحانه های جهان قرار دارد. مهم ترین محل صید ماهیان خاویار در کرانه های شرقی دریای خزر، به ویژه سواحل بندر ترکمن است. استان گلستان به تنهایی نیمی از خاویار ایران را تولید میکند. ماهی خاویار در صنایع گوناگون آرایشی، بهداشتی، صنایع پزشکی، صنایع غذایی و … استفاده می شود و از پوست، کبد و سایر اعضاء این آبزی محصولات متنوعی تولید می شود.

 

 

ایران، قطب تولید خاویار جهانی

آنچه در دنیا ایران را به یکی از قطب های تولید خاویار جهان تبدیل کرده است تولید و صادرات خاویار خام است. این محصول صادراتی است و تنها لطفش نیز این است که در همه جا یافت نمی شود و به خاطر همین نیز در بازارهای جهانی با نام ایران شناخته می شود.

صادرات خاویار

سالانه حدود 2 هزار و 830 تن گوشت ماهیان خاویاری و نزدیک به 6 تن خاویار تولید و روانه بازار می شود. که از این مقدار حدود یک و نیم تن به صورت مستقیم صادر و بخشی به صورت مسافری (هر مسافر میتواند 125 گرم خاویار با خود از کشور خارج کند و بیشتر از آن به عنوان کالای قاچاق محسوب می شود و نیاز به مجوز دارد) و مابقی در بازار داخلی به فروش می رسد.

اگر نگاهی به آمار تولید و صادرات بیندازیم متوجه میشویم که بخش بیشتری از خاویار تولید شده برای مصرف داخلی باقی می ماند. از طرفی میزان نیاز و مصرف داخلی بسیار کم است. از کنار هم قرار دادن این دو موضوع متوجه قاچاق این محصول می شویم. قاچاق ماهیان تولید کننده خاویار نزدیک به 5 تا 6 برابر ارزش تجارت قانونی آن در بازار جهانی می باشد و صیادان و تاجارن نیز سود بسیار زیادی از تجارت خاویار به این شکل به دست می آورند.

عمدتا کشورهایی مانند آلمان، فرانسه،ایتالیا و سایر کشورهای اروپائی هدف اول صادرات ما در این بخش هستند، و بخش دیگر صادرات ما شامل کشورهای آمریکایی، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، آذربایجان، مسکو و حتی چین است.

چین، رقیب خاویار ایران

اگرچه خاویار ایرانی در دنیا معروف است اما اکنون چین رقیب جدی برای خاویار ایران شده است و این تولید کننده نوپا میخواهد با برند های حساب شده و تولید مناسب جای خاویار ایرانی را در رستوران های جهانی بگیرد. و نیز صید بی رویه ماهی بلوگا که مهمترین نوع ماهیان خاویاری در دریا خزر است در معرض نابودی قرار بگیرد و باعث شود که چین رتبه اول تولید جهانی را به خودش اختصاص دهد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چین که خود تولید اول جهانی را دارد چرا از ایران خاویار وارد میکند؟ واقعیت این است که یکی از بازار های صادرات امروز ایران در حوزه خاویار بازار چین است، چون برند خاویار ایران در دنیا مشهور است و استقبال جهانی برایش زیاد است. چین نیز از این فرصت به نفع خود استفاده کرده است و تجارت و فروش خاویار ایرانی را نیز در کنار تولیدات خود انجام میدهد.

سود تجارت خاویار

قیمت خاویار نیز مثل هر محصول دیگر با شرایط اقتصادی مرتبط است. در سال 98 قیمت 50 گرم خاویار در بازار داخلی حدود 600 هزار تومان و قیمت یک کیلوگرم آن حدود 10 الی 12 میلیون تومان بوده است.

در صادرات خاویار یک تاجر به ازای فروش هر کیلوگرم این محصول چیزی حدود 400 الی 500 یورو سود خالص میتواند به دست بیاورد. همچنین در بازار داخلی به ازای هر 50 گرم فروش خاویار به صورت متغیر 50 الی 150 هزار تومان سود خالص عاید فروشنده می شود.

بسته بندی خاویار

در مورد بسته بندی این محصول موضوعی که باید بدانیم این است که بسته بندی خاویار اغلب به شکل قوطی های حلبی با ظرفیت 2 کیلیو گرم، 100 و 200 گرمی هستند و داخل آنها با لاک مقاوم پوشیده شده است که این قوطی ها در ابتدا از شوروی سابق وارد کشور می شد اما بعدا توانستیم در داخل کشور آنها را تولید کنیم.

 

تولید خاویار

در پایان بد نیست در مورد تولید این محصول نیز نکاتی را بدانیم: اگر ما بخواهیم خاویار را تولید کنیم برای راه اندازی آن بدون احتساب هزینه زمین مناسب، به بیش از یک میلیار تومان سرمایه نیاز داریم. بعد ازآن نیز حدود 10 الی 12 سال باید منتظر بمانیم تا بتوانیم از آن بهره برداری کنیم و به فروش برسانیم و سودآوری داشته باشیم، اما ما میتوانیم بدون به ریسک انداختن سرمایه وارد بازار این محصول شویم.

در طرح تاجر شوید به طور مفصل در مورد نحوه شروع کار و روشهای کاملا عملی شروع تجارت صحبت شده است. برای دریافت توضیحات بیشتر پیج اینستاگرام و سایت مارا دنبال کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×