چگونه وارد تجارت عسل بشویم؟

تجارت

ارزش غذایی عسل بسیار بالا بوده و یک غذای کامل محسوب میشود، پیشینه کاربرد عسل به 2600 سال قبل از میلاد مسیح میرسد. ابن سینا هزاران سال پیش در کتاب قانون خود نسخه های زیادی بر پایه عسل و موم تجویز کرده است. به علت اینکه عسل ایرانی کیفیت و تنوع زیادی دارد خواهان زیادی در کشورهای همسایه و اروپایی دارد و تولید کنندگان میتوانند در تجارت این محصول موفقیت بسیاری را به دست بیاورند.

 

آیا شما درمورد تولید و تجارت عسل اطلاعاتی دارید؟ آیا میدانید با تجارت این محصول چه مقدار میتوانید سود به دست بیاورید؟

 

تولید عسل

عسل مایعی شیرین است که زنبور آن را از ترشحات شکری گل وگیاهان تولید میکند و سپس در ساختاری از جنس موم که به آن کندو نیز میگویند ذخیره میکند. از ویژگی های مهم عسل این است که فاسد نمیشود، مهمترین خاصیتش نیز ضد میکروب بودن آن است.

از استان های فعال تولید عسل میتوانیم به کردستان، آذربایجان غربی، بیرجند، لرستان و فارس و… اشاره کنیم. میزان تولید عسل از هر کندو در کشوارهای پیشرفته 16 کیلوگرم میباشد که این میزان در ایران 13 کیلوگرم میباشد و میانگین تولید عسل از هر کندو در جهان 20 کیلوگرم است. سالانه حدود یک و نیم میلیون تن در جهان عسل تولید میشود که چین با تولید بیش از 305 هزار تن بزرگترین تولید کننده و صادرکننده این محصول است، بعد از چین نیز آمریکا و آرژانتین در رده های دوم و سوم تولید عسل قراردارند.میانگین مصرف سرانه عسل برای هر فرد در جهان 250 گرم است، این درحالی است که میزان مصرف سرانه در ایران تقریبا یک کیلوگرم برای هر فرد، یعنی بیش از 3 برابر مصرف جهانی است.

 

 

صادرات عسل ایرانی

ایران به دلیل داشتن شرایط جغرافیایی و آب هوایی متفاوت و همچنین به دلیل تنوع گل و گیاه، عسل های متوعی تولید میکند و یکی از تولید کنندگان عسل مرغوب در جهان محسوب میشود و با تولید سالانه 85 هزار تن چهارمین تولید کننده جهان محسوب میشود. عسل ایران به دلیل تنوع و کیفیت مطلوب به کشورهای همسایه و اروپایی صادر میشود و یکی از مهترین مصرف کننده هایش کشور عراق است که شامل 57 درصد کل صادرات میشود. در این میان حوزه خلیج فارس، ترکیه و چین نیز از جمله متقاضیان عسل ایرانی هستند. کشورهای اروپایی مانند آلمان، اسپانیا، انگلیس، فرانسه، لهستان و همچنین کشورهای آسیایی مانند عراق، عربستان و کویت مقاصد مناسبی برای صادرات عسل هستند. تولید کنندگان ایرانی میتوانند با بالا بردن کیفیت محصولات و همچنین شناخت ذائقه های مشتری هایشان سود بسیار زیادی از تجارت عسل به دست بیاورند.

سود حاصل از صادرات عسل و موم در ایران به کشورهای مختلف چیزی حدود 5 میلیون و 219 هزار دلار بوده و طبق آمار سال 97 نیز بیش از 37 تن موم زنبور عسل معادل 312 هزار دلار از کشورهای امارات، آلمان، چین، فرانسه، هند و ترکیه وارد ایران شده است.

بسته بندی عسل

برای حفظ خاصیت ضد میکروبی، عسل باید در مکانی مات یا ظروف شیشه ای تیره، خارج از یخچال نگه داری شود. تولید کنندگان برای آسان سازی شرایط نگه داری و در عین حال زیبایی ظاهری  از جعبه های مقوایی استفاده میکنند. مزیت این جعبه ها حفظ شیشه های عسل از نور و گرما است. تولید کننده هایی که خودشان محصول را بسته بندی و صادر میکنند میتوانند هزینه حمل و نقل را به قیمت عسل اضافه کنند.

 

سود فروش عسل

قیمت عسل مانند هر محصول دیگر با توجه به هزینه ها، شرایط اقتصادی و تورم بازارتعیین میشود، البته توجه به کیفیت عسل نیز میتواند در قیمت عسل تاثیر زیادی داشته باشد.

تاجر در فروش هر کیلو عسل از 10 هزار تومان تا 15 هزار تومان میتواند سود خالص به دست بیاورد که این میزان در صادرات خیلی بیشتر نیز میتواند باشد. مثلا اگر در نظر بگیرید یک تاجر بتواند حداقل 800 کیلوگرم در ماه عسل به فروش برساند با احتساب سود 12 هزار تومان در هر کیلو میتواند 115 میلیون تومان در سال سود خالص به دست بیاورد. همچنین باید بگوییم که دست کم 60 درصد از عواید فروش عسل در صادرات سود خالص است.

تولید کنندگان عسل میتوانند با شناخت بازار های خارجی و راه نفوذ به آن، و همچنین شناسایی محصول رقیبان و کیفیت و قیمت آنها در بازار، از روشهای تبلیغاتی موثر برای معرفی کالای خودشان استفاده کرده و بازاریابی خوبی داشته باشند تا بتوانند در صادرات عسل با موفقیت پیش بروند.

 

 

تجارت مشتقات عسل

یک ایده جذابی که ما میتوانیم به شما بدهیم این است که: وقتی زنبور بعد از شهد گیری به لانه برمیگردد، قبل از ورود به لانه پاهایش را که آغشته به گرد گل است تمیز میکند و اگر زنبوردارها کمی دقت کنند همیشه گلوله های زرد رنگی کنار کندوها هستند که به آنها پولن میگویند که کیفیت بالایی دارند اما زنبوردارها آنها را دور میریزند. باید بدانید که پولن قیمت خیلی خوبی دارد و میتواند منبعی برای سودآوری جانبی کشاورز و تاجر باشد.

عسل از جمله محصولاتی است که با کمی خلاقیت میشود درآمد زایی زیادی ازآن کرد. کسانی که در این حوزه فعالیت میکنند فرصت این را دارند که نه تنها محصول عسل بلکه در تجارت انواع مشتقات عسل مانند موم، بره موم، زهرزنبور عسل، گرده گل و ژل رویال که غذای ملکه زنبور عسل است و هر کیلوگرم آن 5 میلیون تومان ارزش دارد فعالیت کنند و از این بخش ها نیز سودآوری داشته باشند.

 

طرح تاجر شوید فرصتی بی نظیر برای ورود به تجارت این محصول بدون نیاز به سرمایه اولیه است.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×