چگونه وارد تجارت لیمو شویم؟

تجارت

لیموترش میوه ارزشمندی است که اکثر متخصصین تغذیه به مصرف فراوان آن اشاره دارند. لیموترش را بیشتر به علت آب آنها پرورش میدهند و درخت لیمو ترش  تنها درختی است که تقریبا همیشه میوه و گل میدهد و در اواخر پاییز و اوایل زمستان آبدارتر می باشد.

 

تا چه حد در مورد تجارت لیمو اطلاعات دارید؟آیا میدانید میزان سودی که از تجارت لیمو میتوانید به دست بیاورید چقدر میتواند باشد؟

 

شناخت لیمو

لیموترش درختچه ای به بلندی 4 متر و نوعی از مرکبات است که در مناطق گرمسیر(آب و هوای مدیترانه ای) کاشت می شود. در آشپزی از پوست، گوشت و آب لیمو استفاده می شود، البته علاوه بر آشپزی مصارف دارویی نیز مانند درمان درد رماتیسم، چاقی، نفح، نقرس، یرقان و سرماخوردگی و… دارد. همچنین برای تمیز کردن اشیاء نقره، ظروف مسی، مرمر سفید و صندلی های حصیری نیز از لیمو استفاده می شود.

مصرف سرانه هر نفر نیز در جهان دو کیلوگرم لیمو است.

تولید لیمو

استان فارس به عنوان قطب تولید لیمو شهرت دارد، همچنین مناطقی مانند رودان، کهگیلویه و بویر احمد و جیرفت بیشترین تولید را به خود اختصاص داده اند. برداشت لیمو در ایران تیر و مرداد ماه هر سال انجام می شود.

سالانه حدود 15 میلیون تن لیمو در جهان تولید می شود که از این میان هند با تولید حدود 2 میلیون تن(16 درصد) بزرگترین تولید کننده در جهان می باشد، و پس از آن نیز به ترتیب مکزیک، آرژانتین، برزیل و اسپانیا می باشند. ایران نیز با تولید 480 هزار تن دهمین تولید کننده لیمو در جهان محسوب می شود.

 

واردات غیر قانونی لیمو

یکی از دردسرهایی که بخش کشاورزی دارد این است که وقتی اندک فرصت اقتصادی برای یک محصول ایجاد می شود عده ای هستند که شروع به واردات غیر قانونی این محصول می کنند و همین موضوع آثار منفی بسیاری بر محصولات کشاورزی در کشور می گذارد. البته هم اکنون واردات غیر قانونی لیمو ترش کاهش یافته و کنترل شده است اما این کاهش نتیجه پیگیری های اتحادیه باغداران یا نهادهای مسئول دیگری نیست، فقط فراوانی لیموترش و قیمت پایین آن در بازار نسبت به قیمت بالای ارز سبب شده است که خرید لیمو از کشورهای دیگر و واردات غیر قانونی آن به صرفه نباشد. هر چند در حال حاضر نیز لیمو از خاک ایران به کشورهایی چون ارمنستان، افغانستان، عراق، روسیه و آفرقای جنوبی صادر می شود.

 

سود تجارت لیمو

قیمت صادراتی لیمو بستگی به نوع برند، محل تولید، کیفیت بسته بندی، نرخ ارز و ارگانیک بودن آن دارد. همچنین در صادرات برای اینکه ماندگاری لیمو افزایش پیدا کند از بسته بندی کیسه نانو استفاده می کنند

اگر قیمت لیمو در بازار مصرفی را حدود 10 الی 15 هزار تومان در نظر بگیرید این قیمت در عمده فروشی 5 الی 10 هزار تومان و در باغ 3 الی 7 هزار تومان است. یعنی این محصول تا از باغ به دست مصرف کننده برسد قیمت آن حدود 4 برابر می شود.

بازه سود برای یک تاجر نیز کاملا بستگی به قیمت لیمو دارد و می تواند از 200 تومان تا 1000 تومان و گاها در نوسانات بازار تا چندین هزار تومان به ازای هر کیلوگرم باشد. بنابراین حاشیه سود این محصول بسایر زیاد بوده و فعالان این صنف شکارچیان خوبی برای چنین فرصت هایی هستند.

بنابراین شما اگر وارد تجارت لیمو شوید باید انتظار نوسانات قیمتی بالا را نیز در این حوزه داشته باشید و این میتواند گاهی به نفع شما تمام شود و کلی سود به سمت شما بیاورد، در دوره هایی نیز که این محصول سوددهی زیادی ندارد باید دوام بیاورید و مطمئن باشید بازار خیلی سریع روی خوشش را به شما نشان خواهد داد. توصیه ما نیز این است که در کنار این محصول، محصولی مرتبط را نیز انتخاب کنید و تجارت آنها را باهم پیش ببرید.

 

در طرح تاجر شوید میتوانید تجارتی بدون ریسک با درآمدی بالا در حوزه این محصول داشته باشید با ما همراه باشید و با ارائه نظرات و پیشنهاداتتان ما را حمایت کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×