چگونه وارد تجارت زعفران شویم؟

تجارت

زعفران به جهت طعم، بو و رنگ زرد خاصی که دارد به وفور در غذاها (به ویژه همراه با برنج)، صنایع شیرینی‌سازی، داروسازی و صنایع دیگر به مصرف می‌رسد. اما تجارت زعفران چقدر پرسود می باشد؟ آیا می دانید چگونه میتوانید وارد تجارت زعفران شوید و در این عرصه موفق پیش بروید؟

 

تولید زعفران

در ابتدا بدانیم که زعفران یک محصول گیاهی است، که به عنوان رنگ دهنده و طعم دهنده در غذاها استفاده میشود. این محصول پر از خاصیت است و سالانه 239 تن در جهان تولید میشود و ایران با سهم 44 درصد از حجم صادرات سالانه بزرگترین تولید کننده در جهان است. بعد از ایران نیز اسپانیا دومین تولید کننده در جهان شناخته شده است  که در عین حال بزرگترین وارد کننده زعفران نیز است، و در واقع بخش اعظم وارداتش را از ایران وارد میکند و با بسته بندی مخصوص خود به کل جهان میفروشد بعد از آن هم کشورهای افغانستان،عراق،فرانسه،پرتغال و.. سهم خیلی کمی ازتولید زعفران را به خود اختصاص داده اند.

 

صادرات زعفران

ایران در سال 2018 ،105 تن زعفران با ارزش 145 میلیون دلار صادرات داشته و به دلیل تولید بالایش اولین صادرکننده در جهان است. اما متاسفانه زعفران ایران که مرغوب ترین زعفران است در عین حال ارزانترین نیز هست و با قیمت های پایینی صادر میشود و دلیلش به بسته بندی های نامناسب و غیر اصولی و بازاریابی ضعیف این صنف برمیگردد.

 

سود تجارت زعفران

دوستانی که در طرح تاجر شوید تجارت زعفران را شروع کرده اند آیا میدانند چقدر میتوانند سود کنند؟ در ابتدا خوبه که بدانید ایران بیشترین میزان مصرف زعفران در جهان را دارد و سرانه مصرف هر نفر نیم گرم است، این در حالی است که خیلی از کشورها اصلا نمیدانند زعفران چیه. یعنی ما در سال در بازار داخلی حدود 42 تن مصرف زعفران داریم.

هر کیلوگرم زعفران در ایران از 6 میلیون تا 12 میلیون از مرغوب ترین تا نا مرغوب ترین نوع آن قیمت خورده است. اما در کشوری مانند اسپانیا کیلویی 12 هزار تا 15 هزار یورو نیز معامله میشود، یعنی مبلغی حدود 200 میلیون تومان.

 

قیمت فروش و میزان سود در کشور های خارجی بسیار متفاوت و بالا است. کمترین قیمت این محصول حتی در کشورهای مجاور ایران حداقل دو الی سه برابر قیمت ایران است و گاها قیمت ها در برخی کشور ها تا ده برابر قیمت ایران هم است.

میزان سودی که خرده فروشان و عمده فروشان به طور کلی در بازار داخلی دارند از 500 هزار تومان تا 4 میلیون تومان در هر کیلوگرم است اما سود اصلی این محصول در صادرات آن است  و تاجر این محصول حتما باید بیشتر به بازار صادرات فکر کند. میزان سود صادرات از هر کشور به کشور دیگر فرق دارد و از 6 میلیون شروع میشود و تا 100 میلیون هم به ازای هر کیلوگرم و چه بسا بیشتر از این میزان نیز سود میتوان به دست آورد.  اگر شما فقط بتوانید 5 کیلوگرم در ماه صادر کنید و کمترین سود یعنی 6 میلیون تومان را در نظر بگیرید شما در سال 360 میلیون تومان سود میکنید، که قطعا سودش خیلی بیشتر از این مبالغ است و ما کمترین مقدار را در نظر گرفتیم.

 

بازار فروش زعفران

در زعفران چیزی به اسم نسیه نداریم و بازار آن کاملا نقد است. افرادی که میخواهند تجارت این محصول را شروع کنند باید قدرت بالایی درارتباطات بین المللی پیدا کنند، چرا که بازار اصلی این محصول در خارج از کشوراست. تجارت زعفران نیاز مبرم به چند تاجر حرفه ای دارد تا بتواند بازار این محصول را با جهان هم تراز کند و قیمتش را هم تراز بازار معاملات جهانی به فروش برساند و زعفران ایران ارزش اصلی خودش را پیدا کند.

قبل از اینکه اقدامی به تجارت این محصول کنید در مورد آن کاملا تحقیق کنید، زیرا بعضی کشورها قوانین سختی در مورد این محصول پیش گرفته اند و اگر شما این قوانین را ندانید و زیر پا بگذارید ممکن است کلی شما را متضرر کنند.

با طرح تاجر شوید میتوانید تجارت این محصول را  بدون سرمایه اولیه و بدون ریسک و با درآمدی بالا شروع کرده و راه موفقیت را پیش بروید

با ما  در “طرح تاجر شوید ” همراه باشید و با درج نظرات و پیشنهاداتتان ما را در این مسیر حمایت کنید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×