چگونه تجارت قهوه را شروع کنیم؟

تجارت

قهوه نوعی نوشیدنی است که از دانه آسیاب شده گیاه قهوه به دست می آید . قهوه سرشار از کافئین است و باعث اختلال در خواب می شود و اگر 3 ساعت قبل از خواب مصرف شود ساعت بدنی را حدود 40  دقیقه به عقب میکشد که میتوانیم برای جبران این موضوع به قهوه شیر اضافه کنیم چون ترکیب شیر قهوه باعث از بین رفتن اثر کافئین موجود در قهوه میشود.

 

آیا در مورد تجارت قهوه اطلاعاتی دارید؟ آیا میدانید چگونه میتوانید در تجارت این محصول موفق شوید؟

مرغوبترین قهوه که طعم و بوی منحصر به فردی  دارد از بوته ای به اسم عربیکا به دست می آید که قدیمی ترین نوع قهوه است.

 

تولید قهوه

این گیاه از آفریقا به سایر نقاط جهان پراکنده شده است و درحال حاضر نیز در بیشتراز 70 کشور دنیا کشت میشود، که برزیل با تولید سالانه حدود 2 میلیون و 600هزار تن به عنوان بزرگترین تولید کننده قهوه شناخته میشود و بیش از 1500سال هست که جایگاه خودش را حفظ کرده است و قهوه عربیکای برزیل به عنوان بهترین و پرطرفداررترین قهوه در دنیا شهرت دارد. پس از برزیل نیز ویتنام و کلمبیا در رتبه های دوم و سوم به عنوان بزرگترین تولید کننده های قهوه در جهان می باشند.

ایران در زمینه تولید قهوه هیچ فعالیتی ندارد و در مناطق استوایی مثل جامائیکا، جاوه، برزیل، کلمبیا، هند و… رشد میکند و به صورت خام وارد ایران میشود، قهوه پس از وارد شدن فرآوری و بسته بندی میشود و در حال حاضر نیز 8 شرکت در داخل کشور به فرآوری قهوه مشغول هستند.

فرآوری قهوه

درصورتی که فرآوری قهوه در ایران رشد کند سود آوری آن به حدی زیاد است که در عرض کمتر از 10 سال میتواند جایگزین صادرات نفت شود و میتوان گفت سود حاصل از فرآوری قهوه بسیار بیشتر از تولید و کشت آن است.

هم اکنون قهوه فرآوری شده در داخل کشور به ارمنستان صادر میشود و در آنجا به نام برند های معروف دنیا بسته بندی میشود و به سایر کشور ها از جمله خود ایران صادرات مجدد میشود. تجارت قهوه یکی ازتجارت های بزرگ دنیا به حساب می آید، ودر تمام دنیا به عنوان یک نوشیدنی لوکس محسوب میشود و محبوبیت این محصول در ایران به خصوص ر میان نسل جدید روز به روز افزایش پیدا میکند .

هم اکنون 80 درصد بازار را قهوه هایی که در داخل کشور فرآوری میشود تامین میکند و 20 درصد بقیه از طریق واردات تامین میشود که اکثرا به صورت قاچاق وارد کشور میشود و قیمت بالای تجهیزات صنعت فرآوری سبب شده سرمایه گذای برای صادرات این محصول دست نیافتنی باشد اما با این وجود  بازارداخلی هم قابلیت زیادی برای فعالیت دارد.

 

 

 

مصرف سرانه قهوه

درحال حاضر حدود 200 تن سالانه قهوه در کشور مصرف میشود که از این میزان فقط 20 درصد از کشورهای ایتالیایی، سوئیسی،  فرانسوی و آمریکایی وارد کشوری میشود و مابقی در داخل کشور فرآوری و بسته بندی میشود و به عنوان محصول نهایی وارد بازار میشود.

زیاد شدن کافی شاپ ها، دایر شدن مغازه های فروش قهوه به صورت عمده و قیمت تقریبا مناسب آن سبب شده است که بازار قهوه روند رو به رشد به خود بگیرد.

در ایران مصرف روزانه مردم حدود 4تن قهوه است که 2 تن آن مربوط به کلان شهر تهران میباشد.

 

تجارت قهوه

قهوه های ایران با کیفیت مناسبی به دست مصرف کننده نمی رسد و دلیلش هم این است که هیچ نظارت و کنترلی بر کیفیت قهوه انجام نمیشود و کارخانه ها هم از این فرصت استفاده میکنند و قهوه و قهوه را باکیفیت پایین برای عرضه در ایران و خاورمیانه در نظر میگیرند البته برای وارد کننده ها هم کیفیت قهوه مهم است اما بخاطر اینکه تعرفه ها بالاست برای اینکه قیمت محصول را ثابت نگه دارند مجبور هستند از کیفیت محصول واراداتی کم کنند.

تعرفه های گمرکی، هزینه های بهداشت و هزینه های جانبی دیگر سبب شده است که قهوه به عنوان یک کالای لوکس ایرانی با قیمت های بالا در اختیار مصرف کننده هایش قرار بگیرد. و در حال حاضر قیمت قهوه از کیلویی 70 هزار تا 200هزار تومان و حتی بیشتر نیز می باشد و در اکثر مواقع فروشندگان برای اینکه سود بیشتری به دست بیاورند قهوه عربیکا و روبوستا را ترکیب میکنند و عربیکای خالص کمتر عرضه میکنند.

هیچ سودی برای قهوه در ایران تصویب نشده است و به دلیل اینکه یک کالای لوکس در ایران محسوب میشود و قیمت گذاری درگمرک ناعادلانه میباشد برای اینکه قهوه تا از مرحله واردات به دست مصرف کننده برسد 100درصد به قیمتش افزوده میشود ، همه این موارد سبب شده است قهوه، که در جهان ارزان ترین محصول بعد از آب میباشد در ایران به عنوان یک محصول گران قیمت به دست مصرف کننده برسد.

 

در ” طرح تاجر شوید “با ما همراه باشید تا تجارتی موفق در این محصول داشته باشید.

درباره نویسنده

admin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×