چگونه وارد تجارت سنگ شویم؟

تجارت

تولید سنگ جزو یکی از صنایع مهم در کشور ما محسوب میشود و ما بزرگترین تجار را در صنف سنگ خصوصا سنگ های ساختمانی داریم و میتوانیم بگوییم تجارت سنگ یکی از پرسود ترین تجارت های حال حاضر در جهان محسوب میشود.

 

شما در چه حد با تجارت سنگ آشنا هستید؟آیا میدانستید که ایران به بهشت معادن سنگ های ساختمانی شهرت دارد؟آیا میدانید میزان سودی که میتوانید از تجارت سنگ به دست بیاورید چقدر است؟

سنگ چیست؟

سنگ انباشته ای از مواد معدنی و شبه معدنی در پوسته خارجی زمین است. ما انواع مختلفی سنگ داریم که اگر در دسته بندی تجاری بخواهیم از آنها نام ببریم شامل سنگ های ساختمانی، زغال سنگ،سنگ آهن،سنگ های تزئینی، سنگ گچ و سنگ نمک و … میباشند.

 

سنگ های ساختمانی

سنگ ساختمانی یکی از پرفروش ترین سنگ ها محسوب میشود که البته بیشترین تولید را نیز دارد. حجم کل سنگ ساختمانی در معادن جهان 15 میلیارد تن است که سهم ایران از این میزان 4 میلیارد تن میباشد که حدود 25 میلیون تن از این مقدار سالانه به شکل خام از معادن ایران استخراج می شود، همچنین ایران به دلیل اینکه تنوع زیادی در نوع و رنگ سنگ های ساختمانی دارد به بهشت معادن سنگ های ساختمانی شهرت دارد این در حالی است که در کشورهای رقیبی مانن برزیل و هند فقط یک نوع سنگ «گرانیت» و در کشور ایتالیا یک نوع سنگ «مرمریت» استخراج می شود.

ایران از لحاظ تنوع سنگ در رتبه نخست قرار دارد و بیش از دو دهه نیز به عنوان یکی از 5 کشور برتر در استخراج سنگ های تزئینی و ساختمانی در سطح جهان معرفی شده است و معادن سنگ ساختمانی یک چهارم کل معادن کشور را تشکیل میدهند.

 

اصفهان به عنوان قطب تولید سنگ های ساختمانی

مهمترین و بزرگترین معادن سنگ ایران در استان اصفهان با 50 درصد معادن و همچنین استان های شیراز و یزد میباشند، که اصفهان به تنهایی 148 معدن سنگ ساختمانی دارد و با تولید 4 میلیون و 200 هزار تن متمرکزترین استان از لحاظ تولید سنگ ساختمانی است.

طبق آخرین آمار در دست در ایران بیش از 1300 معادن سنگ ساختمانی،6 هزار کارحانه سنگبری و 2 هزار صبناع وابسته ای مانند ابزار سازی، و فروشندگان و… وجود دارد.

تجارت سنگ ساختمانی

اگر نگاهی به بازار تجاری این محصول بیاندازیم در میابیم که ایران در صادرات سنگ سهمی کمتر از 3 درصد دارد و این موضوع به دلیل ضعف تولید کنندگان در فرآوری سنگ های خام استخراج شده است، که سنگ را به صورت خام و کوپ صادر میکنند. سنگ خام صادراتی ایران بعد از فرآوری توسط کشورهای دیگر به ایران واردات مجدد می شود و متاسفانه سود اصلی این بازار نصیب کشورهای دیگر می شود. البته در تصمیماتی که دولت جدیدا گرفته است برای اینکه مانع صادرات سنگ خام توسط تجار شوند عوارض سنگینی برای صادرات لحاظ کرده اند.این را در نظر بگیرید اگر یک معدن روزانه 3 هزار تن سنگ صادر کند ماهانه 300 هزار دلار و سالانه 5 ملیون دلار ارزآوری خواهد داشت اما این تولید کننده اگر بتواند سنگ ها را فرآوری کرده و سپس اقدام به صادرات کند ارزآوری سالانه معادل 10 میلیون دلار یعنی دوبرابر سنگ خام خواهد بود.

از بین کشورهایی که بیشترین مراوده مالی را در حوزه سنگ با ایران دارند میتوان به کشورهای چین، عراق، ترکیه، هند و ترکمنستان اشاره کرد، که از این میان چین با بیشترین میزان یعنی 49.85 در صد در رتبه اول واردات سنگ از ایران قرار دارد.

تقاضای بازار داخلی برای سنگ حدود 8 میلیون تن است و میزان صادرات در سالهای اخیر حدود 2 میلیون تن است، و مهمترین عاملی که باعث شده است ایران در پروسه صادرات سنگ ضعیف عمل کند، موانع بانکی و تحریم ها هستند.

در سال 96 حدود 2 میلیون تن تناژ صادرات سنگ چه به صورت فرآوری شده و چه به صورت خام با ارزش 370 میلیون دلار رسید، واردات نیز به میزان 26 میلیون دلار بود که در مقابل مبلغ صادرات رقم قابل توجهی نمی باشد.

سود تاجر در تجارت سنگ

اگر بخواهیم به صورت سرانگشتی سود یک تاجر را در این صنف حساب کنیم به طور حدودی به ازای هر فروشی که یک تاجر در این صنف میکند از 30 الی 60 درصد سود خالص نصیبش میشود که اگر این را در فروش خارج از ایران و صادرات در نظر بگیریم نزدیک به دو برابر این درصد را تاجر میتواند سود کند.که این مقدار از سود ها در بازار تجارت بسیار خوب و بالا به حساب می آید.

بنادر تجاری تجارت سنگ

از بنادر مهمی که تجارت این صنعت را تسهیل میکند میتوانیم به بندر عباس، بندر امام خمینی، بندر چابهار و بندر آستارا اشاره کرد که در این بنادر میتوانید رد پای تاجران بزرگی که در این صنف فعالیت دارند پیدا کنید.

 

سنگ فعالان و تجار زیادی دارد و افراد با سرمایه های کلانی در این صنف فعالیت میکنند، اما به سادگی و بدون سرمایه نیز میتوان به این عرصه ورود پیدا کرد که این نیاز به آموزش درست دارد. سنگ برخلاف تصور عموم بسیار حساس می باشد و وجود یک رگه در بلوک سنگ تاثیر زیادی را در قیمت آن میگذارد و تاجر باید این موارد را در نظر بگیرد.

 

 طرح تاجر شوید مسیری بدون ریسک برای شروع تجارت در این حوزه میباشد و شما را تا رسیدن به درآمد های کلان در این مسیر پشتیبانی می کند. با گذاشتن نظرات و پیشنهاداتتان ما را حمایت کنید.

درباره نویسنده

admin3

1 دیدگاه برای “چگونه وارد تجارت سنگ شویم؟

  1. بنده خیلی خیلی علاقه دارم که در زمینه تجارت سنگ تجربه بدست بیاورم و وارد این تجارت بشوم همچنین دوست دارم بدانم وارد این تجارت شدن چقدر سرمایه نیاز است با لطف و سپاس فراوان خواهشمندم من را راهنمایی کند

    • موبایل: ۰۹۱۶۳۲۰۰۴۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×